Većina topline na površini Zemlje pohranjena je u okeanima, a ne u atmosferi.
Na primjer, Sjeverni Atlantik trenutno pokazuje najviše temperature površinske vode koje su ikad zabilježene.
U nekim obalnim područjima Ujedinjenog Kraljevstva temperature su išle čak i 5 stepeni Celzijusa iznad očekivanih temperatura za ovo doba godine.
Američka Nacionalna uprava za okeane i atmosferu (NOAA) označila je ovo stanje kao toplinski val kategorije 4. Ova oznaka se do sada rijetko koristila izvan tropskih krajeva i označava “ekstremnu” vrućinu.
U isto vrijeme, El Niño se razvija u tropskom Pacifiku.
El Niño je vremenski obrazac koji se ponavlja kada tople vode izađu na površinu na obalama Južne Amerike i šire se preko okeana.
Budući da i Atlantik i Pacifik doživljavaju toplinske valove, nije iznenađujuće da su globalne temperature površine mora i za april i za maj bile najviše ikada zabilježene prema podacima Met Officea, koji sežu sve do 1850. godine.
Ako su mora toplija nego uobičajeno, možete očekivati i više temperature zraka, kaže Tim Lenton, profesor klimatskih promjena na Univerzitetu Exeter.
Većina dodatne topline koja se nakuplja zbog emisija stakleničkih gasova zagrijava okeansku površinu, objašnjava on. Ta dodatna toplina nastoji se pomiješati s vodom u dubljim slojevima okeana, ali kretanja u okeanskim strujama – poput El Niña – mogu je vratiti natrag na površinu.
“Kada se to dogodi, puno te topline otpusti se u atmosferu”, kaže profesor Lenton, “povećavajući temperaturu zraka.”
Emisije stakleničkih gasova nastavljaju rasti iz godine u godinu. Iako je stopa rasta malo usporila, emisije CO2 povezane s energijom porasle su za gotovo 1% prošle godine, prema Međunarodnoj agenciji za energiju, globalnoj organizaciji za nadzor energetskog sektora.
A što je viša globalna temperatura, to je veći rizik od toplinskih valova, kaže Friederike Otto, klimatologinja s Instituta za klimatske promjene Grantham na Imperial koledžu u Londonu.
“Ovi toplinski valovi ne samo da su češći, nego su i topliji i duži nego što bi bili bez globalnog zagrijavanja”, kaže ona.
Ovakve rastuće temperature već pokreću fundamentalne i gotovo sigurno nepovratne promjene u ekosistemima širom svijeta.
Na primjer, rekordne junske temperature u Ujedinjenom Kraljevstvu doprinijele su neviđenom pomoru ribe u rijekama i kanalima.
“U drugim regijama, oko Australije, na Mediteranu, čitavi ekosistemi su se promijenili, šume algi su nestale, a morske ptice i kitovi su gladovali”, kaže ona.
Ne možemo znati kakav će utjecaj trenutni morski toplinski val imati na Ujedinjeno Kraljevstvo, upozorava Daniela Schmidt, profesorica nauka o Zemlji na Univerzitetu u Bristolu, jer nikada prije nismo vidjeli tako intenzivan val.
Iako u velikoj mjeri ubrzavamo prema sve toplijoj i kaotičnijoj klimatskoj budućnosti, mi imamo tehnologije i alate za smanjenje emisija.
Pitanje je sada možemo li to učiniti dovoljno brzo da usporimo klimatski udar i zadržimo utjecaje globalnog zatopljenja unutar granica kojima se može upravljati.
Izvor: BBC News
Prevod: AbrašMEDIA