Kameno oruđe iz Kenije pružilo novi uvid o ljudskim precima

Kameno oruđe i drugi predmenti s praistorijskih lokacija u Keniji daju uvid u nastanak nekih ključnih oblika ljudskog ponašanja, a možda i odnos s dalekim rođacima, navodi se u novom istraživanju.

Naučnici ne mogu biti sigurni da li su te predmete napravili pripadnici naše vrste Homo sapiens ili bliski rođaci koji su izumrli. Predmeti stari oko 320.000 godina približno su iste starosti ili su malo stariji od najstarijeg fosila homo sapiensa pronađenog u Maroku, navodi Beta.

Kameno oruđe pokazuje “osnove porijekla i modernog ljudskog ponašanja”, rekao je naučnik Rick Potts iz Instituta Smithsonian.

Oruđe je mnogo manje i sofisticiranije od starijih kamenih alata u obliku suze koji su pronađeni u južnoj Keniji. Neki su od vulkanskog kamena – opsidijana, koji nije tipičan za to područje što znači da su stanovnici putovali kilometrima kako bi ga pronašli.

Takvi “izleti” vjerovatno su doveli do susreta Homo sapiensa i naših bliskih rođaka, navodi se u istraživanju i dodaje da su se Homo sapiensi vjerovatno povezali s njima kako oni ne bi bili ugroženi kada neko drugi dolazi na njihovu teritoriju.

Za izradu novog oruđa bilo je potrebno planiranje, što ukazuje na nivo njihove mentalne sofisticiranosti, navode naučnici.

(Agencije)