Katarina Peović će tražiti da se ukidanje „testa tržišta rada“, koji je omogućio da se u zanimanjima koja nisu deficitarna bez ikakve kontrole uvoze strani radnici kako bi se poslodavcima omogućilo spuštanje cijene rada.
Katarina Peović, saborska zastupnica iz Radničke fronte, najavila je da će zajednički klub njezine stranke i HSS-a predložiti izmjene Zakona o strancima. Cilj izmjena trebao bi biti da se uvjeti rada stranih radnika izjednače s uvjetima rada domaćih Prema riječima saborske zastupnice, mnogi strani radnici žive i rade u robovlasničkim uvjetima.
Peović je na konferenciji za novinare u Saboru rekla da će tražiti da se ukidanje „testa tržišta rada“, koji je uveden 2020. godine, a koji je omogućio da se u zanimanjima koja nisu deficitarna uvoze strani radnici bez ikakve kontrole, samo da bi se poslodavcima omogućilo spuštanje cijene radne snage.
Tražit će i da se uvjeti rada stranih radnika izjednače s uvjetima rada domaćih, da primaju plaće koje su u prosjeku te struke u Hrvatskoj te da im se od bruto plaće ne oduzima za najam vozila, smještaj i ostale slične izdatke.
Katarina Peović je rekla da postojeći Zakon o strancima, koji je donesen prije nekoliko godina, potpuno liberalizirao angažman stranih radnika u Hrvatskoj. Tada je upozoreno da će liberalizirani uvoz strane radne snage biti najbolji put za snižavanje cijene domaće radne snage, a strani radnici se dovode u robovlasničke radne uvjete bez ikakve kontrole.
U Hrvatskoj trenutno radi više od 120 tisuća stranih radnika iz Nepala, Filipina i Indije, ističe Peović, ocjenjujući da se odvio upravo takav scenarij.
Zakon o strancima omogućio je sistemsku korupciju i sada, posredstvom njega, u Hrvatskoj praktički imamo suvremeno robovlasništvo, dodaje zastupnica Radničke fronte. Ona tvrdi da posjeduje fotografije radnika iz Nepala koji spavaju na betonu u sobi bez prozora, ujutro rade na građevini, a popodne za Wolt.
Članak je objavljen u sklopu projekta “O civilnom društvu” koji sufinancira Agencija za elektroničke medije (Fond za poticanje pluralizma i raznovrsnosti elektroničkih medija).
Izvor: H-Alter