Klimatske promjene vjerovatno guraju vrste preko naglih promjena uslova okoliša

Klimatske promjene vjerojatno će naglo gurnuti vrste preko prijelomnih tačaka kako njihovi geografski rasponi budu dostizali nepredviđene temperature, otkriva nova studija koju je vodio istraživač s UCL-a.

Ta studija, objavljena u Nature Ecology & Evolution, predviđa kada i gdje će klimatske promjene izložiti vrste širom svijeta potencijalno opasnim temperaturama.

Istraživački tim s UCL-a, Univerziteta Cape Town, Univerziteta Connecticut i Univerziteta Buffalo analizirao je podatke za više od 35 000 vrsta životinja (uključujući sisare, vodozemce, gmizavce, ptice, koralje, ribe, glavonošce i plankton) i morskih trava sa svih kontinenata i okeanskog bazena zajedno s klimatskim projekcijama do 2100.

Istraživači su analizirali kada će područja unutar geografskog rasprostranjenja za svaku vrstu preći prag toplinske izloženosti, definiran kao prvih pet uzastopnih godina u kojima temperature konzistentno premašuju najekstremniju mjesečnu temperaturu koju je vrsta doživjela na svom geografskom rasprostranjenju tijekom novije historije (1850.-2014.).

Jednom kad se pređe prag izloženosti toplini, životinja neće nužno izumrijeti, ali nema dokaza da može preživjeti više temperature, to jest, istraživanje predviđa da bi za mnoge vrste moglo doći do naglog gubitka staništa zbog budućih klimatskih promjena.

Istraživači su otkrili dosljedan trend da će za mnoge životinje prag izloženosti toplini biti pređen za veći dio njihovog geografskog područja unutar istog desetljeća.

Glavni autor dr. Alex Pigot (UCL Centre for Biodiversity & Environment Research, UCL Biosciences) rekao je: “Malo je vjerovatno da će klimatske promjene postupno učiniti okoliš nepogodnim za preživljavanje životinjama. Umjesto toga, za mnoge životinje veliki dijelovi njihovog geografskog područja vjerojatno će postati neobično topli u kratkom vremenskom razdoblju.

“Dok bi neke životinje mogle preživjeti ove više temperature, mnoge druge životinje morat će se preseliti u hladnija područja ili evoluirati kako bi se prilagodile, što vjerojatno ne mogu učiniti u tako kratkim vremenskim okvirima.”

„Naša otkrića upućuju na to da nakon što počnemo primjećivati da vrsta pati u nepoznatim uvjetima, može proći vrlo malo vremena prije nego što većina njezinog područja postane negostoljubiva, stoga je važno da unaprijed identificiramo koje bi vrste mogle biti ugrožene u nadolazećim desetljećima .”

Istraživači su otkrili da opseg globalnog zagrijavanja čini veliku razliku: ako se planet zagrije za 1,5°C, 15% vrsta koje su proučavali bit će izloženo riziku da doživi neuobičajeno visoke temperature u najmanje 30% svog postojećeg geografskog područja unutar jednog desetljeća, ali to se udvostručuje na 30% vrsta pri zagrijavanju od 2,5°C.

Dr. Pigot je dodao: “Naša je studija još jedan primjer zašto moramo hitno smanjiti emisije ugljika kako bismo ublažili štetne učinke koje klimatske promjene imaju na životinje i biljke i izbjegli masovnu krizu izumiranja.”

Istraživači se nadaju da bi njihova studija mogla pomoći u usmjeravanju napora za očuvanje biodiverziteta, budući da njihovi podaci predstavljaju sistem ranog upozorenja koji pokazuje kada i gdje su određene životinje vjerojatno u opasnosti.

Prethodno istraživanje istih vodećih autora otkrilo je da čak i ako zaustavimo klimatske promjene tako da globalne temperature dosegnu vrhunac i počnu padati, rizici za bioraznolikost mogu trajati desetljećima nakon toga.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA