Koliko biljke mogu pomoći u borbi protiv zagađenja solima za odleđivanje cesta

Zagađenje solima za odleđivanje cesta prijeti slatkovodnim ekosistemima i urbanoj zelenoj infrastrukturi, pokazala je studija objavljena u Science of the Total Environment.

Novo istraživanje o biljkama koje su otporne na sol, kao što je rogoz, naglašava njihovu potencijalnu ulogu u ublažavanju ovog zagađenja, iako su šire strategije ključne za dugoročna rješenja.

Pretjerana sol šteti biljkama, degradira tlo i ugrožava kvalitetu vode. U urbanim područjima, sol s cesta koja se koristi za odleđivanje tijekom zime često se ispire u sisteme oborinskih voda, što predstavlja zdravstvene probleme i izazove za infrastrukturu.

Soli mogu utjecati na procese poput filtracije i onečistiti retencijske bazene koji se koriste za upravljanje i pročišćavanje gradskog oborinskog otjecanja.

Samo 1 posto biljaka, poznatih kao halofiti, može podnijeti visoko slano okruženje, pojašnjava autorica studije Megan Rippy, docentica u građevinarstvu i inženjerstvu okoliša.

Rippy je proučavala bazene za zadržavanje oborinskih voda u Sjevernoj Virginiji, gdje je istražila utjecaj soli za ceste na biljke, tlo i kvalitetu vode u sistemima zelene infrastrukture.

Istraživanje je pokazalo da količina soli u sistemima zelene infrastrukture doseže razine koje prijete biljnim zajednicama. Dodatno, biljke otporne na sol vjerojatno nisu učinkovito rješenje za ovaj problem jer one jednostavno ne asimiliraju dovoljno soli.

Od 255 biljnih vrsta identificiranih u bazenima, 48 autohtonih vrsta moglo je tolerisati visoke koncentracije soli. Određene biljke, naročito rogoz, apsorbirale su značajne količine soli, znatno više nego druge vrste.

Utjecaj biljaka otpornih na sol, kao što je rogoz, na ukupno uklanjanje soli bio je ograničen. Čak i u bazenu u kojem je bio gusto zasađen rogoz, moglo se ukloniti samo oko 5 do 6 posto soli koja je nanijeta tijekom zime. Ovo sugeriše da fitoremedijacija sama po sebi ne može riješiti onečišćenje solju, ali bi mogla nadopuniti šire strategije upravljanja solju.

Klimatske promjene također mogu promijeniti dinamiku stresa soli u sistemima oborinskih voda.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA