Mediji su počeli napuštati X, bivši Twitter, koji je nekada bio omiljena platforma globalnih medija, a sada ga se optužuje da omogućava širenje dezinformacija pod svojim vlasnikom Elonom Muskom, saveznikom izabranog američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Navodeći za razlog “grubu i ekstremnu” atmosferu, švedski lijevo-liberalni list Dagens Nyheter (DN) je u petak postao treći veći medij koji je prestao objavljivati svoje tekstove na toj društvenoj platformi.
“Otkako ju je preuzeo Elon Musk, platforma se sve više stopila s njegovim i Trumpovim političkim ambicijama”, rekao je glavni urednik Peter Wolodarski, prenio je AFP.
Britanske dnevne novine lijevog centra Guardian, još su u srijedu najavile da više neće objavljivati sadržaj na svojim službenim nalozima na X-u, koji su nazvale “toksičnim”.
Španski list Vanguardia je dan kasnije učinio isto, rekavši da će radije izgubiti pretplatnike nego ostati na “dezinformacijskoj mreži”.
Nekoliko korisnika se još 2022. pitalo treba li ostati na Twitteru kada je Musk, poduzetnik poznat po automobilskoj kompaniji Tesla i SpaceX-u, kupio platformu i drastično smanjio moderiranje sadržaja u ime slobode govora.
Pitanje se ponovo pojavilo otkako je Trump ovog mjeseca pobijedio na američkim predsjedničkim izborima, pri čemu ga je Musk aktivno podržavao.
‘Uznemirujući sadržaj’
“Očekujem da će se još više medija razići sa X-om”, rekao je Stephen Barnard, specijalista za medijske manipulacije na američkom Univerzitetu Butler.
“Koliko njih će to učiniti vjerovatno ovisi o postupcima koje će X, Musk i Trumpova administracija poduzeti vezano za medije i novinarstvo”, kazao je.
Trumpov tim je Muska, najbogatijeg čovjeka na svijetu, odabrao da predvodi novo ministarstvo za učinkovitost vlade.
Guardian ima gotovo 11 miliona pratilaca na društvenoj mreži, ali je poručio da su “negativne strane prevladale nad koristima od prisustva na X-u”.
Britanski list je rekao da se na platformi promovira ili pronalazi “često uznemirujući sadržaj”, izdvojivši “krajnje desne teorije urote i rasizam”.
Takav odnos medija prema platformi u očitoj je suprotnosti s entuzijazmom koji je Twitter prouzročio 2008. i 2009.
Mediji su tada smatrali da moraju biti prisutni na mreži kako bi uspostavili direktan kontakt sa svojom publikom te stručnjacima i donositeljima odluka.
Tamo su “izgradili brendove, razvili nove prakse izvještavanja, stvorili zajednice, ojačali javni angažman”, kazao je Barnard.
Istovremeno, proširili su utjecaj Twittera.
‘Žanju što su sijali’
Međutim, ta veza koja je sve više ličila na simbiozu je možda bila štetna za medije, smatra Mathew Ingram, bivši glavni autor magazina Columbia Journalism Review.
“Mnogi izdavači su odustali od komentara čitalaca i drugih oblika interakcije te su u biti taj posao izdvojili na društvene medije poput Twittera”, kazao je.
“Do te mjere da sada žanju ono što su sijali”.
Kritike na račun Twittera starije su od Muskovog preuzimanja, a bile se fokusirane na arhitekturu mreže koja je naizgled favorizirala svadljive rasprave i ogorčenje.
Također se smatralo da mreža pruža neuravnoteženu sliku društva te da naginje uglavnom ljudima s većim prihodima i aktivistima.
Nisu jasne tačne posljedice odluke medija, koji se već nalaze u ekonomskoj krizi, da napuste X, no već očekuju pad čitanosti.
“Vjerovatno ćemo izgubiti pretplatnike jer se neki čitaoci pretplaćuju nakon što vide vijest na društvenoj mreži”, rekao je šef La Vanguardije Jordi Juan za AFP.
No, Barnard smatra da će ti gubici biti ograničeni jer “X dovodi relativno mali promet za portale u poređenju sa drugim platformama”.
U oktobru 2023, šest mjeseci nakon što je američki javni radio NPR napustio Twitter, izvještaj fondacije za novinarstvo Nieman je učinke tog postupka na promet ocijenilo kao “zanemarive”.
Čini se da od medijskog egzodusa s X-a ima koristi Bluesky, decentralizirana društvena platforma koja nudi mnoge funkcionalnosti poput bivšeg Twittera.
Bluesky je u petak objavio da je dobio milion korisnika za 24 sata.
No, njegovih 16 miliona korisnika je i dalje znatno manje od onih na X-u, za koje se procjenjuje da ih ima nekoliko stotina miliona.
“Strogo govoreći, nema alternative za ono što danas nudi X”, rekao je Vincent Berthier, čelnik tehnološkog odjela Reportera bez granica za AFP.
“No, možda ćemo ih morati izumiti”.
Berthier je odlaske s X-a nazvao “simptomom neuspjeha demokratija da reguliraju platforme”.
Musk možda predstavlja “radikalno lice ove informacijske noćne more”, smatra Berthier.
“No, problem je znatno dublji”.
(Agencije)