Kulture sjećanja u dijalogu: Prošlost nas ne može izliječiti

Zbog čega se u svim konfliktnim i postkonfliktnim društvima zagovara suočavanje sa prošlošću, dužnost sjećanja na kršenja ljudskih prava iz prošlosti i fokus na žrtve? Koji su rezultati i posljedice tih napora?

U 5. epizodi podcasta “Kulture sećanja u dijalogu” Jelena Đureinović razgovara sa Leom David, sociološkinjom i vanrednom profesorkom na Univerzitetskom koledžu u Dablinu, čija je knjiga „Prošlost nas ne može izliječiti: Opasnosti mandata sjećanja u ime ljudskih prava“ nedavno objavljena sa izdavačkom kućom Cambridge University Press.

Lea David u knjizi u pitanje dovodi jednu od osnovnih i duboko ukorijenjenih pretpostavki u sferi ljudskih prava i tranzicione pravde: da je „pravilna“ memorijalizacija ključna za uspostavljanje moralne odgovornosti za zločine iz prošlosti i vrijednosti ljudskih prava i demokratije u konfliktnim i postkonfliktnim društvima. Na primjerima Izraela i Palestine kao i postjugoslovenskog prostora, knjiga pokazuje da svi ovi napori dugoročno imaju suprotne efekte i da dolazi do jačanja podjela i novih oblika društvenih nejednakosti.

(AbrašMEDIA)