Nivo ključnih polutanata u vazduhu opao je na nivo bez presedana tokom mjera zatvaranja prošle godine usljed pandemije virusa korona, a količina sitnih čestica opala je za više od trećine širom Azije, saopštila je danas Svjetska meteorološka agencija (SMO).
Nivo čestica sa oznakom PM 2,5 opao je za oko 40 odsto širom Afrike, Južne Amerike i Jugoistočne Azije, a u manjoj mjeri u dijelovima Evrope i Sjeverne Amerike, navodi se u izvještaju ove agencije UN-a.
U dokumentu se dodaje da su zatvaranja i restrikcije doveli do “dramatičnog i kratkotrajnog pada emisija” ključnih zagađivača vazduha, naročito u urbanim područjima, prenio je AP.
“Tokom perioda kada su na snazi bile mjere zatvaranja, kvalitet vazduha u mnogim dijelovima svijeta suštinski se poboljšao, naročito u sferi čestica”, izjavila je Oksana Tarasova, šefica odjeljenja SMO za atmosfersko okruženje.
Analiza je pokazala da je, u odnosu na period od 2015. do 2019. godine, nivo štetnog azotnog oksida, koji se emituje sagorijevanjem goriva, opao skoro svuda za čak 70 odsto.
Zagađenje vazduha je pojedinačno najveći faktor rizika u okolini za prerane smrtne slučajeve u svijetu. Ovo zagađenje smanjiće životni vijek oko 40 odsto stanovnika Indije za više od devet godina, navodi se u izvještaju.
(SRNA)