„Mentalno zdravlje podrazumijeva da živite u blagostanju, a koliko smo mi daleko od blagostanja mislim da svi dobro znamo“, rekao je dr Goran Čerkez, pomoćnik ministra zdravlja Federacije BiH .
Toliko da će depresija za nekoliko godina biti jedan od glavnih uzroka umanjene radne sposobnosti. Jedno od četvoro ljudi tokom života moglo bi da ima mentalni problem, kažu ljekari, ali su bez recepta kako to izbjeći. Građani ih kažu odavno sami sebi prepisuju.
Pomoć širom BiH nudi sedamdesetak Centara za mentalno zdravlje. Kažu sve je više mladih sa depresijom, koja je samo jedna od dijagnoza.
„Poremećeni odnosi u porodici traume koje su se stekle koje su roditleji prošli u ratu prenijeli su na mlade naraštaje tako da možemo govoriti o transgeneracijskom problemu društva i porodice“, navodi Amra Kovačević, Centar za mentalno zdravlje Travnik.
Liječenje zavisi od više faktora i za teže mentalne bolesti traje do kraja života. Zato ljekari savjetuju da se pomoć zatraži već sa prvim simptomima.
Korisnici im zamjeraju da ih često ni sami ne prepoznaju.
„Imamo primjere kako godinu dana ne može da se dobije uputnica za bolničko liječenje na psihijatriji zato što nekome izgledate predobro da bi bili loše“, kaže Svjetlana Opačić, Udruženje „Zajedno“ Banjaluka.
Godišnje kroz zdravstvene ustanove Srpske prođe 80 hiljada pacijenata s mentalnim poteškoćama od čega 30 hiljada obavi prvi pregled.Procenat onih koje šalju u bolnice, hvale se nadležni, manji je za trećinu.
To je rezltat projekta ministarstva i Švajcarske ambasade u koji su uloženi milioni.Domovi zdravlja podsjećaju da Fond te usluge ne prepoznaje pa je opstanak pojedinih službi za mentalno zdravlje pod znakom pitanja, prenosi ATVBL