Samo nekoliko dana ostalo je do izlaska Italijana na birališta na općim izborima u kojim su ulozi jako veliki, a na jednom od stranačkih skupova ljevice okupilo se samo nekoliko desetina ljudi u društvenom centru u mjestu Pinerolo, gradu sa 35.000 stanovnika na sjeverozapadu zemlje, piše časopis Foreign Policy u kolumni uoči prijevremenih izbora u Italiji koji su zakazani za 25. septembar.
Lokalni ogranak Demokratske stranke (PD), glavna alternativa lijevog centra koaliciji tvrde desnice za koju se očekuje da će pobijediti 25. septembra i to sa ubjedljivom prednosti, održao je svoj godišnji skup koji je uključivao političke debate, koncerte i jela iz tradicionalne italijanske kuhinje.
Lokalni stranački zvaničnici na pozornici nastojali su postići optimističan ton, govoreći o radničkim pravima i energetskoj tranziciji pred publikom koju su oglavnom činili stariji simpatizer koji su više bili ometeni hranom koja je pristizala nego što suobraćali pažnju na njihove poruke.
Prema posljednjim anketama objavljenim prije nego što je izborna šutnja stupilo na snagu, PD je druga najpopularnija stranka u Italiji, usko iza postfašističke Braće Italije koju predvodi Giorgia Meloni.
Ipak, osjećaj propasti koja nadolazi nadvio se nad skupom. U ovom okrugu, desnica je izašla kao pobjednik na posljednjim općim izborima prije pet godina, što je rezultiralo parlamentom u blokadi.
Sada se očekuje da će desničarski savez predvođen strankom Braća Italije, koji također uključuje krajnje desničarsku Ligu Mattea Salvinija i konzervativnu Forza Italiju bivšeg premijera Silvija Berlusconija, osvojiti oko 45 posto nacionalnih glasova, oko 15 posto više od koalicija lijevog centra koju čine PD i nekoliko manjih stranaka.
Zbog složenog izbornog sistema u Italiji, ovo bi se moglo pretvoriti u ogromnu dvotrećinsku većinu u parlamentu.
– Svjedočimo vjetru desnice koji se širi Evropom – rekao je za Foreign Policy lider PD-a Enrico Letta. “Među ljudima preovladava osjećaj straha, a desnica je tradicionalno vrlo vješta u iskorištavanju tih strahova. Bila je ovo jako teška kampanja,” rekao je on.
Vlada koju će jako vjerovatno predvoditi Giorgia Meloni bila bi jedna od najekstremnijh desničarskih vlada viđenih u zapadnoj demokratiji od Drugog svjetskog rata.
Uprkos njenim nedavnim naporima da stvori umjereniji imidž, njena stranka nikada nije u potpunost odbacila svoje fašističke korijene.
Konzervativizam koji posjeduje Meloni po pitanju reproduktivnih prava žena podstakao je strahove da će ona preduzeti korake da oteža pravo pristupa abortusu kao što je već viđeno u potezima desnice u regijama koji su pod njihovom kontrolom.
Obje stranke, i Braća Italije i Liga imaju antiimigraciona, euroskeptična gledišta i redovno su se priklanjali i stajali u zaštitu mađarskog premijera Viktora Orbana u njegovom sukobu sa institucijama Evropske unije zbog demokratskog nazadovanja u njegovoj zemlji.
U gradu Pontida koji se nalazi u Lombardiji, tradicionalno se održava godišnje masovno okupljane krajnje desničarske Lige, a za taj gradić Enrico Letta je nedavno rekao da je “pokrajina Mađarske”.
Letta je ovo naveo u izjavu u kojoj je kritizirao snažne sličnosti lidera Lige Mattea Salvinija s retorikom mađarskog premijera Viktora Orbana.
Govoreći na skupu PD-a u Monzi na kojem je učestvovalo 500 gradonačelnika koji potiču iz ove stranke, Letta je rekao da ne želi da “neliberalni model društva postane stvarnost u Italiji.”
– Italija ne može biti zemlja koja će ustuknuti pred Putinom i Orbanom. Želimo da Italija bude srce Evrope i lojalna svojim saveznicima – rekao je on tom prilikom.
Veliki dio nevolja PD-a dolazi od neuspjeha da izgradi širi, popularniji front na italijanskom političkom spektru. Letta je odbio dogovor oko koaliranja s Pokretom pet zvijezda, koji naginje lijevom centru i koji bi trebao osvojiti oko 10 posto glasova, zbog njegove uloge u obaranju vlade nacionalnog jedinstva bivšeg premijera Marija Draghija ovog ljeta.
Bivši članovi PD-a Matteo Renzi i Carlo Calenda također su stvorili zaseban, centristički savez koji ide samostalno na izbore.
PD tvrdi da je njena uska koalicija jedina nada ljevice da osujeti nastojanja krajnje desnice da preuzme vlast.
Enrico Letta (56), stoji iza svog odmjerenog stila komunikacije, daleko od ljutitih tonova i prizemnog jezika koje koristi Meloni ili neozbiljnih videa koje Salvini često postavlja na društvenim mrežama. U zemlji koja je Berlusconija birala više puta, Letta je ipak rekao da vjeruje italijanskim glasačima.
– Kladim se da će Italijani cijeniti ozbiljno ponašanje, za razliku od populizma – rekao je on.
Lettina opklada se još nije isplatila.
– On definitivno ima problem sa karizmom – rekao je Marko Tarchi, profesor političkih nauka na Univerzitetu u Firenci. “Kada pokušava da djeluje opasno, teško ga je shvatiti ozbiljno.”
– Letta ima stil intelektualca, nekoga ko voli da rasuđuje, uvjerava, ko koristi umjerene tonove i uzdržava se od svađa – rekao je Piero Ignazi, politikolog sa Univerziteta u Bolonji. “To je odlično za debate u univerzitetskim učionicama, ali nedovoljno je efikasno u predizbornoj kampanji.”
PD je također iscrpljena svojim gotovo neprekidnim prisustvom u vladi tokom posljednje decenije, tokom koje je učestvovala u šest različitih vladajućih koalicija. Sam Letta je bio premijer u periodu između 2013. i 2014. godine.
– Stranka se uvijek žrtvovala za stabilnost i sposobno upravljanje državom. Danas plaćamo cijenu – rekao je Letta.
Nedavno istraživanje pokazalo je da je popularnost PD-a direktno povezana s platnim rangom ispitanika.
Demokrate su daleko najpopularnija stranka među bogatima, ali imaju jedva 9 posto među radnicima u tvornicama, od kojih su čak 49 posto pristalice ekstremno desnih stranaka poput Braće Italije ili Lige.
Lettina porodična pozadina možda mu također ne ide u korist. Za razliku od Meloni koja je odrasla u radničkom kvartu u glavnom gradu Italije, predstavlja sebee kao dijete iz predgrađa i nikada nije otišla dalje od diplome srednje škole, Letta je sin univerzitetskog profesora i sam je akademik. Vodio je Školu za međunarodne odnose na Pariškom institutu za političke studije Sciences Po skoro šest godina. On je nećak Giannija Lette, bliskog Berluskonijevog savjetnika koji, kako je rekao istaknuti talijanski novinar, “poznaje i u odličnim je odnosima sa svima koji važe za nešto u Rimu”.
Predstojeći opći izbori u Italiji su prijevremeni izbori, zakazani za 25. septembar 2022.
Kriza italijanske vlade tokom 2022. godine, koja je dovela do ostavke premijera Maria Draghija, rezultirala je time da je predsjednik italijanskog parlamenta Sergio Mattarella raspustio parlament 21. jula, osam mjeseci prije redovnog isteka mandata, što je odvelo u raspisivanje novih izbora. Draghi i dalje predvodi vladu kao privremeni premijer u ovom prelaznom periodu.
(FENA)