Posljednje naučno istraživanje otkrilo je frapantan podatak da je čovječanstvo za 44 godine uništilo 60 posto životinjske populacije na planeti, prenosi Anadolija.
Ovo se navodi u izvještaju o stanju populacije životinja u periodu od 1970. do 2014. godine, koji je načinio Svjetski fond za prirodu (WWF) sa sjedištem u Švicarskoj.
Izvještaj je sačinilo 59 naučnika, a odnosi se na više od 4.000 životinjskih vrsta, uključujući sisare, ptice, ribe i spužve.
Naučnici tvrde da je broj životinja na Zemlji za 44 godine smanjen za 60 posto, a da je čovjek najveći krivac za to.
Iz WWF-a upozoravaju kako tragično smanjenje životinjske populacije predstavlja otvorenu prijetnju opstanku i budućnosti civilizacije.
„Poput mjesečara idemo ka ivici provalije. Kada bismo govorili o ljudskoj populaciji i njenom smanjenju za 60 posto, to bi bila slika svijeta u kojem ne bi bilo ljudi u Sjevernoj Americi, Južnoj Americi, Africi, Evropi, Kini i Okeaniji. O takvim razmjerama je riječ“, kazao je predstavnik WWF-a Mike Barrett.
Ranija istraživanja otkrila su da je antropogenim faktorom od nastanka civilizacije uništeno 83 posto sisara i polovica biljnih vrsta.
Naučnici tvrde da bi, u slučaju da negativni trend uništenja bude odmah okončan, prirodi za obnovu trebalo između pet i sedam miliona godina.
(Agencije)