Predstavnici lokalne zajednice i ekoloških organizacija su juče izrazili svoju zabrinutost zbog nedostataka Nacrta Studije uticaja na životnu sredinu za izgradnju termoelektrane Ugljevik 3 2×350 MW. Na javnoj raspravi, koja je tim povodom organizovana u Ugljeviku učestvovali su predstavnici Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, predstavnici Instituta za zaštitu i ekologiju Republike Srpske koji su izradili studiju, te predstavnici Centra za životnu sredinu, lokalne zajednice i investitora Comsar Energy.
Aleksandar Krstić, mještanin Bogutovog Sela i poljoprivredni proizvođač, istakao je primjedbu na dio studije koji se odnosi na udaljenost najbližih naselja, ugroženost ljudi, izvorišta pitke vode i zemljišta koja se nalaze u radijusu 1 km od pogona nove planirane termoelektrane, te objekata za odlaganje uglja, šljake i ostalih štetnih materija termoelektrane.
“U studiji uopšte nije analiziran cjelokupan negativan uticaj termoelektrane na mještane zaseoka koji bi izgradnjom bili odsječeni od ostatka opštine uz ugroženo zdravlje, poljoprivredne kulture te šumske i vodne resurse. Takođe, do sada smo bilježili situacije sa klizištima i oštećenjima lokalnih puteva koji se manifestuju iz godine u godinu, a što investitor i izvođači radova i dalje nisu sanirali”, izjavio je on.
Predstavnici Centra za životnu sredinu su prilikom rasprave izrazili žaljenje što se o izgradnji ove termoelektrane uopšte i dalje raspravlja – čak deceniju nakon pisma namjere, te u momentu kada mnoge zemlje u regiji i Evropi raspravljaju o roku zatvaranja termoelektrana na ugalj.
„Projekat izgradnje termoelektrane Ugljevik 3 po mnogim parametrima nema nikakvog smisla, a nova studija uticaja na životnu sredinu ponovno ne daje odgovore na pitanja stvarnog štetnog uticaja termoelektrane. Imamo već mnogo kritika na sam dokument, a ovim putem pozivamo i ostale organizacije iz BiH, te susjednih država u sklopu prekograničnih konsultacija, da reaguju i dostave svoje komentare.”
Ona takođe dodaje da je planirani vijek rada termoelektrane preko 40 godina, što je u suprotnosti sa Sofijskom deklaracijom i dekarbonizacijom ekonomije do 2050. godine.
Podsjećamo da je ovo drugi pokušaj procjene uticaja na životnu sredinu za projekat termoelektrane Ugljevik 3, obzirom da je prethodni proces obustavljen još u 2018. godini, zbog brojnih propusta i proceduralnih nedostataka na koje je ukazao Centar za životnu sredinu.
Dokument je na javnom uvidu i javnost svoje komentare može uputiti nadležnom MInistarstvu u narednih 15 dana (link). Svi zainteresovani kojima je potrebna podrška prilikom analize studije i dostavljanja komentara mogu da nam se obrate, poručuju iz ove organizacije.
(AbrašMEDIA)