Scotland Yard primoran je isplatiti ukupno više od 700.000 funti naknade za 153 antifašističkih aktivista, koje je policija uhapsila tokom demonstracija i držala u pritvoru i do 14 sati.
Izvor Guardian
Prevod Robert Jandrić, AbrašMEDIA
Uhapšeni su dok su protestvovali protiv demonstracija na čelu sa ekstremno desničarskim aktivistom Tommyjem Robinsonom.
Policija je platla naknadu u ukupnom iznosu od 729.000 funti, u vansudskim nagodbama, nakon što su akteri podnijeli tužbu, tvrdeći da je njihov pritvor nezakonit. Pravni zahtjevi 28 drugih aktera još nisu riješeni.
Policijski dokumenti, u koje je Guardian imao uvid, pokazuju da su dvojica tajnih policajaca špijunirala antifašističke aktiviste na demonstracijama.
Par se infiltrirao u grupu koju je zadržala policija. Iz dokumenata je vidljivo da su se unfirmisani policijski službenici pretvarali da su uhapsili policajce u civilu, kako bi ih kasnije mogli skloniti.
Kevin Blowe, koordinator grupe za građanske slobode “Mreža za nadzor policije”, izjavio je da su isplate bile ogromne. Kritikovao je raspoređivanje tajnih policajaca, izjavivši: “Njihova uloga je bila nadziranje novog i rastućeg antifašističkog pokreta, njegove veličine, strukture, saveznika i istaknutih članova”.
Policija je potvrdila isplatu naknade, dodajući da su podmirili potraživanja bez priznavanja odgovornosti. Od njih se tražilo da plate pravne troškove aktivista.
Isplate, koje u prosjeku iznose gotovo 5.000 funti, dolaze nakon godina sudskih postupaka, pokrenutih od strane aktivista, koji su protestvovali protiv marša koji je organizovala English Defence League (EDL) 7. septembra 2013. godine.
EDL na čelu sa Robinsonom, čije je pravo ime Stephen Yaxley-Lennon, namjeravao je marširati do džamije u opštini Tower Hamlets, u istočnom Londonu. Antifašistički aktivisti usprotivili su se maršu, tvrdeći da Robinson i njegove pristalice namjerno pokušavaju izazvati zločine iz mržnje na području s velikom azijskom i muslimanskom populacijom. EDL je saopštio kako je imao demokratsko pravo na marš u ovoj opštini.
Policija je nametnula ograničenja kada i gdje se mogu održati oba protestna skupa. Antifašistički aktivisti okupili su se na kontraprotestu, u parku Whitechapel, kako bi slušali govore, a zatim krenuli na marš.
Policija je opkolila i privela dvije grupe antifašističkih aktivista, koristeći taktiku ograničavanja, poznatu kao “kettling”. To je, kako je saopštila policija, učinjeno kako bi se “spriječilo neizbježno kršenje mira”.
Aktivisti su izjavili da su ponižavani, jer su satima bili spriječeni da koriste toalet i nisu mogli dobiti hranu ili vodu. Kasnije su ih odveli u policijske stanice oko Londona i pustili, neke od njih usred noći.
Policija je uhapsila 286 demonstranata na osnovu zakona o javnom redu, izjavljujući kako su demonstanti prekršili uslove koji su nametnuti protestu. Aktivisti su izjavili da nisu bili upoznati sa ograničenjima protesta. Samo jedna osoba je naknadno procesuirana, prema izvorima koji su upoznati sa slučajem.
Policijski dokumenti za unutrašnju upotrebu otkrivaju da su se dvojica tajnih policajaca, koji nisu identifikovani, infiltrirali u grupu aktivista koji su držani u blizini Commercial Roada. Tokom poslijepodneva, par je lažno “uhapšen”, a zatim pušten kada su bili izvan vidokruga grupe, a viši policijski zvaničnici primijetili su da je “izvlačenje postignuto bez incidenata”.
Ovo je najnoviji dokumentovani slučaj upotrebe tajne policije za špijuniranje političkih aktivista.
Policija je odbila da se izjasni o opravdanosti raspoređivanja tajnih policajaca. Izjavili su: “Policija neće ni potvrditi ni negirati raspoređivanje tajnih policajaca tokom bilo kojeg konkretnog događaja ili operacije. Skrivena priroda tajnog rada policije je ključna za njegovu efikasnost.
Javna istraga, koju je vodio penzionisani sudija, Sir John Mitting, ispituje kako su tajni policajci prikupljali informacije o više od 1000 političkih grupa od 1968. godine. Grupe uključuju antirasističke aktiviste, zaštitnike životne sredine, grupe ljevice i ekstremnu desnicu.