Memišević Hodžić: Života ne bi bilo kad bi nestale šume, pčele, usjevi…

Svjetski dan zaštite okoliša obilježava se 5. juna na godišnjicu održavanja Konferencije Ujedinjenih naroda posvećene okolišu (Štokholm, 1972. godine), kada je usvojen Program zaštite okoliša Ujedinjenih naroda (UNEP).

“Only One Earth / Samo jedna Zemlja“ slogan je ovogodišnje kampanje sa fokusom na „održivo življenje u skladu sa prirodom.

Doktorica šumarskih nauka sa Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu Mirzeta Memišević Hodžić, u izjavi za Fenu je kazala da Međunarodni dan zaštite okoliša ima poseban značaj za Bosnu i Hercegovinu, gdje je svijest o značaju zdravog i stabilnog okoliša i potrebi grupnog i pojedinačnog angažmana na njegovoj zaštiti na niskom nivou.

– Poznato je da Bosna i Hercegovina ima visoku stopu biodiverziteta, veliki broj vrsta biljaka i životinja, od kojih mnoge endemske. Poseban značaj u našoj zemlji imaju šume koje su, za razliku od šuma u većini evropskih zemalja, još prirodnog porijekla, sastavljene od različitih vrsta drveća i drveća različitih starosti i dimenzija, što im osigurava stabilnost, ali i ljepotu po kojoj su karakteristične i poznate – kazala je Memišević.

Doktorica šumarskih nauka sa Šumarskog fakulteta UNSA Mirzeta Memišević Hodžić, kazala je da Bosna i Hercegovina ima divne rijeke, planine, jezera, ali da je nažalost, svijest o značaju i zaštiti okoliša u našoj zemlji na veoma niskom nivou.

– Na stablima pored naših lijepih rijeka vise plastične kese. Divlje deponije, velike i male, često su locirane u najljepšim dijelovima šuma, pored potoka. Pčele su u opasnosti jer se ne vodi računa o korištenju hemijskih sredstava za zaštitu poljoprivrednih usjeva. Pravo vrijeme za akciju bilo je juče, ali sljedeće najbolje vrijeme je danas. Neka svako pokuša zamisliti kako bi izgledao život i svijet kad bi nestale šume, kad bi nestale pčele, kad bi nestali usjevi… Života ne bi bilo! Ne bi bilo zraka da dišemo, vode da pijemo, hrane da jedemo. Stoga neka svako, svaki dan, uradi ono što može za zaštitu okoliša. Neka posadi drvo, neka brine o cvijetu, neka pazi na potrošnje energije, neka očisti park, ulicu, obalu potoka ili rijeke – naglasila je Memišević Hodžić.

Ovogodišnja kampanja #OnlyOneEarth, ističe potrebu za ponovnim postavljanjem ravnoteže s prirodom kroz promjene u načinu na koji se hranimo, živimo, radimo i krećemo.

Memišević Hodžić ističe da bi se ovogodišnji slogan “Only One Earth / Samo jedna Zemlja” mogao opisati i kao Misli – Jedi – Štedi“.

– Isticanjem problematike velike količine neiskorištene i bačene hrane želi se potaknuti ljude da razmisle o utjecaju koji proizvodnja i potrošnja hrane ima na okoliš- kazala je Memišević Hodžić.

Ove godine obilježava se 50 godina od Konferencije UN-a o okolišu, prve međunarodne konferencije sa fokusom na očuvanje i unapređenje okoliša.

Na Štokholmskoj konferenciji 1972. godine, potaknuta je ideja formiranja okolišnih ministarstava i agencija širom svijeta, te pokrenuti novi globalni sporazumi s ciljem kolektivne zaštite okoliša. Također, ovo je bilo mjesto na kojem su ciljevi ublažavanja siromaštva i zaštite okoliša povezani, formirajući put za uspostavljanje Ciljeva održivog razvoja (SDG-a).

Na štokholmskoj koferenciji je ideja Svjetskog dana okoliša formalizirana, a počeo se obilježavati od 1974. godine.

(FENA)