Bosanskohercegovačka rediteljica Tanja Miletić-Oručević dvije godine boravi u Poljskoj gdje sarađuje s pozorištem u gradu Kielce na međunarodnim projektima. U razgovoru za Fenu je kazala da je htjela izbliza upoznati procedure međunarodne suradnje i projektnih aktivnosti u jednoj pozorišnoj instituciji u Evropskoj uniji.
-Surađivala sam na jednom velikom projektu rekonstrukcije i kulturnog programa u teatru, priključila se teatar mreži euroazijskih teatara ETA, uspostavila suradnju s pozorištem u rumunskom gradu Jaš. Osim toga, režirala sam neke manje projekte online, scenska čitanja i slično – kaže Miletić-Oručević.
Govoreći o uslovima rada teatare u BiH i Poljskoj, navodi da teatri u Poljskoj imaju neuporedivo više novaca za produkciju.
-Teatar s kojim surađujem financiran je iz dva izvora – regionalnog i Ministarstva kulture, te praktički ima dvostruki budžet za produkciju. To u praksi znači da umjetnici nemaju materijalnih ograničenja u realizaciji svojih vizija, pozivani su strani reditelji, a pozorište u jednom manjem gradu može sebi dozvoliti da iz javnih sredstava koje prima organizira prilično obiman međunarodni festival – podvukla je.
Kaže također da postoje teatri i umjetnici u Poljskoj koji preispituju stvarnost, bave se političkim i društvenim problemima, od kojih su među najvažnijima diskriminacija LGBT populacije, loš položaj žena, dominacija katoličke crkve i nacionalističke naracije u politici.
-Međutim, u današnjim političkim okolnostima takav angažman zahtijeva određenu hrabrost, zabilježeni su slučajevi cenzure i čak uskraćivanja finansiranja tzv. neposlušnim teatrima, tako da se može reći da je značajna većina ogromne pozorišne produkcije u Poljskoj zabavnog karaktera ili fokusirana na larpurlartističkim umjetničkim ciljevima – istakla je bh. rediteljica.
Prosječan budžet teatra u Poljskoj je, navodi ona, između 8 i 10 miliona maraka godišnje, što se značajno povećava kroz zaradu i dodatne projekte, domaće i međunarodne.
-Mislim da to sve govori u poređenju s budžetima bosanskohercegovačkih teatara – kazala je.
Miletić Oručević je nedavno realizovala međunarodni teatarski projekt u okviru kojeg je kroz saradnju teatra iz Poljske i teatra iz Rumunije postavljena predstava posvećena 200. godišnjici Poljskog romantizma.
Poljska ove godine slavi 200 godina od objavljivanja knjige Balade i romanse velikog poljskog pjesnika Adama Mickiewicza, koje se smatra početkom poljskog romantizma. Oglašena je i Godina romantizma i država sufinancira različite projekte koji imaju za cilj popularizaciju djela Mickiewicza i drugih autora romantizma.
U okviru programa posvećenog romantizmu, Tanja Miletić-Oručević je režirala dvojezičnu koprodukciju Teatra “Stefan Đeromski” u Kielcu (Poljska) i Narodnog pozorište “Vasile Alecsandriu” iz grada Jaš (Rumunija).
-Koncipirali smo predstavu na poeziji dvojice pjesnika, poljskog Mickiewicza i velikog rumunskog pjesnika Mihai Eminescua. Reakcije publike su bile vrlo dobre, bilo im je zanimljivo vidjeti predstavu koja poeziju romantizma smješta u jedan suvremeni kontekst -kaže Miletić-Oručević
Raditi s glumcima koji govore dva jezika, pojašnjava, vrlo je interesantno.
-Većina njih slabo govori engleski, tako da neposredna komunikacija s njima i među njima nije bila laka, međutim, kad smo počeli probati, kad su se našli na sceni zajedno, uspostavilo se da je pozorišni i glumački jezik univerzalan i da su bez ikakvih problema napravili zajedničku predstavu – ističe Miletić-Oručević.
Govoreći o romantizmu i kako je u predstavi “Miciewicz – Eminescu romantični most“ on predstavljen, bh. rediteljica kaže da su se u predstavi fokusirali na temu ljubavi, koja je u razumijevanju romantičara također i jedan oblik slobode.
– Čak i u doslovnom smislu: velikopoštovani Mickiewicz je imao mnoge romanse s udatim damama, a u jednom periodu života je čak bio bigamista; za romantičare ljubav je bila vrijednost mnogo viša od građanskog morala okoline, čovjekova emocija se nije dala zatvoriti u okove društvenih veza i navika. Predstavom smo pokušali pokazati da je i savremenom čovjeku bliska ideja takve apsolutne, neprikosnovene ljubavi, iako se na prvi pogled može činiti da u njegovom užurbanom i organiziranom životu nema mjesta za takve uzlete – podvukla je u razgovoru za Fenu bh. rediteljica na angažmanu u Poljskoj Tanja Miletić-Oručević.
Predstava je u septembru premijerno izvedena u Rumuniji, a u Poljskoj je planirana za novembar.
(FENA)