Mirni protest ispred Gradske vijećnice: Građani podnose krivične prijave protiv pojedinaca iz MUP-a HNK

Uoči sastanka predstavnika Građanske inicijative “Jer nas se tiče” sa federalnom ministricom okoliša i turizma Editom Đapo, kantonalnim ministrom građenja i prostornog uređenja Suadom Hasandedićem, kantonalnim ministrom trgovine, turizma i zaštite okoliša Ajdinom Teletovićem te predstavnicima gradskih vlasti, u srijedu, u 11 sati, ispred Gradske vijećnice održano je mirno protestno okupljanje mještana i aktivista koji traže zatvaranje i izmještanje nelegalne deponije na Uborku.

Foto: Abrašmedia

“Ja upravo dalazim sa Pravnog fakulteta, gdje smo se konsultovali sa stručnjacima prava o zakonitosti akcije koju su provele snage MUP-a, sa naredbom ministra Bevande. Ljudi su nam rekli da su radnje isključivo van zakona i da im prijeti zatvorska kazna od tri mjeseca do tri godine zatvora, od Bevande do svih ostalih u lancu nadležnosti. Jedna krivična prijava je već podnešena, jedna se podnosi, radi se na njoj”, saopštio je okupljenim građanima Omer Hujdur, predstavnik Građanske inicijative “Jer nas se tiče”.

Foto: Abrašmedia

Na pitanje novinara kako su došli na prijedlog nove lokacije između Mostara i Nevesinja, Hujdur je izjavio da je ta lokacija bila predviđena još 1989. godine, kad su se građani pobunili.

“Ja postavljam pitanje, ako se radi o regionalnoj deponiji, zašto to mora biti Mostar, koji je turistički grad, zašto ne bi bio Stolac, zašto ne bi bio Čitluk, zašto ne bi bio neki drugi grad u kantonu”, pitao je Hujdur.

Dodao je da su mještani u početku bili spremni na sve dogovore, međutim, kada su utvrdili koliko je deponija nelegalna i koliko utječe na zdravlje stanovništva, shvatili su da to ne mogu dozvoliti te je maksimalan rok koji mogu dati za izmještanje deponije godinu dana.

“Znate li podatak da je 70 posto oboljelih od karcinoma na području gradske opštine Sjever”, pitao je na kraju svog obraćanja Omer Hujdur.

(AbrašMEDIA)