Mjere protiv epidemije korona virusa mogle bi trajati mjesecima u evropskim zemljama, a neke vlade pripremaju dugoročne restriktivne mjere uprkos negodovanju stanovništva.
Ograničenja u Njemačkoj mogla bi trajati “najmanje četiri ili pet mjeseci”, kazao je njemački ministar ekonomije Peter Altmaier te tom izjavom razočarao one koji su smatrali da će mjere uvedene prije dvije sedmice biti brzo ukinute.
U Njemačkoj je tokom novembra na snazi zatvaranje barova, restorana, kulturnih i sportski centara, prenosi Beta, pozivajući se na AP.
“Mnogi ljudi se nadaju da će uskoro biti ublažene mjere. Međutim, zbog velikog broja zaraženih, imamo malo manevarskog prostora”, rekao je Altmaier.
Protesti u nekoliko zemalja
U Francuskoj, gdje je od korona virusa od početka epidemije umrlo 44.246 ljudi, također se upozorava da će mjere trajati neko vreme i da se stanovništvo navići da “dugoročno živi s virusom”.
U toj zemlji su tokom vikenda održani protesti protiv tih mjera.
Skupovi su u subotu održani u Marseju, Nantesu, Strazburu, Nici, dok se u Bordeauxu gotovo 300 katoličkih vjernika okupilo ispred gradske katedrale zahtijevajući nedjeljne mise.
I u Njemačkoj su bili protesti, a najveći je održan u Frankfurtu.
Vlasti i u drugim evropskim državama ne razmišljaju o ublažavanju mjere, a neke planiraju i strože mjere.
U Portugalu je prošle sedmice uveden policijski sat.
Građani su na protestu u Lisabonu tokom vikenda tražili slobodu kretanja.
Više od 54 miliona zaraženih
U Grčkoj će biti uvedene dodatne mjere, bit će zatvorene osnovne škole i obdaništa.
U toj zemlji je zabranjeno okupljanje više od tri osobe, a u nedjelju je registrirano 1.698 zaraženih, od kojih je 71 osoba umrla.
Kancelar Sebastian Kurz je izjavio da će od 17. novembra do 6. decembra biti uveden karantin za stanovnike Austrije.
Broj zaraženih raste u ostalom dijelu sveta.
Prema posljednjem bilansu agencije AFP, u svijetu je od korona virusa umrla 1.313.471 osoba, dok je zaraženo više od 54 miliona ljudi.
(Agencije)