Mještani Vareša protiv rudnika: Kuće pucaju, strah od jalovine raste

Rudnik Adriatic Metals u Varešu izazvao je podijeljene reakcije – dok ga jedni vide kao generacijski projekt koji će pridonijeti gospodarskom rastu, drugi ga smatraju prijetnjom okolišu i zdravlju lokalnog stanovništva. Situaciju dodatno komplicira odluka Ustavnog suda BiH, koji je poništio odluku Vlade Federacije o prenamjeni šumskog zemljišta za potrebe rudnika, kao i dozvole za podzemnu eksploataciju.

Istovremeno, stanovnici sela uz rudnik – Pržići, Daštansko i Mir – već osjećaju posljedice rudarskih aktivnosti. Kamioni, prašina i buka postali su dio njihove svakodnevice, a kuće su im počele pucati, piše BHRT.

Terezija Gavran, stanovnica Pržića, kaže da su promjene počele kada su teški kamioni krenuli prolaziti kroz selo: “Bilo je lijepo za živjeti, a sada više ne znam. Znalo je proći i po deset kamiona zaredom.”

Slično razmišlja i Dino Ahmedović, stanovnik Daštanskog: Zastrašujući prizori “Moja kuća je 250 metara odavde, a prizori koje vidimo su zastrašujući. Putna komunikacija je gotovo neupotrebljiva, a sve to ubija volju za životom, osobito kod mladih.”

Mještane posebno zabrinjava deponija jalovine smještena između dva sela. Kažu da su za njeno postojanje doznali tek prošle godine, kada je kompanija počela s otkupom zemljišta za izgradnju transportnog puta.

Mario Mirčić, također iz Pržića, ističe kontradiktorne informacije u službenim dokumentima: “U posljednjoj okolišnoj dozvoli piše da nema značajnog utjecaja na ovo područje, a s druge strane jasno navode da grade deponiju opasnog otpada.!”

Njegov sumještanin Toni Petković dodatno pojašnjava: “Riječ je o otpadu koji nastaje tijekom razdvajanja materijala uz uporabu kemikalija s toksičnim svojstvima.”

S druge strane, načelnik općine Vareš Zdravko Marošević tvrdi da se sve odvija transparentno: “Svi koji misle da nešto nije u redu imaju pravo žalbe. Radi se o ozbiljnom projektu i ozbiljnoj kompaniji koja si ne bi dopustila ugroziti okoliš.”

Dodatne pravne komplikacije nastale su kada je Kantonalni sud u Mostaru poništio prvotnu dozvolu Federalnog ministarstva energije, rudarstva i industrije jer nije bilo jasno hoće li eksploatacija ugroziti izvorište Bukovica, odakle se vodom opskrbljuje Kakanj.

Međutim, iz Adriatic Metalsa su ubrzo poručili da su dobili novo rješenje, potkrijepljeno analizama koje, kako tvrde, potvrđuju da rudnik ne utječe na vodoopskrbu.

Aktivistkinja Hajrija Čobo iz Kaknja skeptična je prema tom objašnjenju: “Ako to rješenje postoji, zašto ga nitko nije vidio? Trebalo bi biti javno objavljeno, da svi znamo na temelju kojih istraživanja je izdano.”

Iako kompanija tvrdi da posjeduje sve potrebne dozvole, dio mještana ostaje zabrinut za budućnost svojih sela. Rudnik, koji je predstavljen kao projekt koji će donijeti radna mjesta i oživjeti Vareš, prema riječima lokalnog stanovništva, mogao bi ih otjerati ili ozbiljno narušiti njihovo zdravlje.

(BHRT)