Mosorski gušter zabilježen na planini Treskavici

Prvi put ikada mosorski gušter (Dinarolacerta mosorensis) zabilježen je na planini Treskavici.

Ovaj iznimno rijedak endemski gušter, koji je inače poznat po svojoj prisutnosti na planinama Dinarskog gorja, sada je pronađen i na Treskavici, piše nevladina organizacija Centar Dr. Stjepan Bolkay.

Mosorski gušter (latinski: Dinarolacerta mosorensis) vrsta je guštera iz porodice Lacertidae. Nalazimo je u Bosni i Hercegovini, Hrvatskoj, Srbiji i Crnoj Gori. Njegova prirodna staništa su borelske šume, grmlje i stjenovita područja. Prijeti mu gubitak staništa.

Uzbudljiva vijest iz svijeta herpetologije u BiH!

“Ovo otkriće nije samo značajan doprinos našem razumijevanju bioraznolikosti ovog područja, već i podsjetnik na važnost očuvanja prirodnih staništa. Naši istraživači su ponosni na ovaj važni nalaz i radujemo se daljnjim istraživanjima koja će nam pomoći da bolje razumijemo i zaštitimo ovu fascinantnu vrstu”, navode iz Centra Dr. Stjepan Bolkay.

Video možete pogledati na fb stranici Centar Dr. Stjepan Bolkay.

Mosorski gušter je spljošteni gušter s dugom glavom i vitkim repom. Raste do duljine od oko 7 cm, a s repom je otprilike dvostruko dužim. Donja površina je pomalo sjajna i smeđo-sivkaske ili maslinasto-smeđe boje s tamnijim pjegavim pjegama. Bočni bokovi su obično tamnije boje i mrlje mogu biti ograničene na srednji dio torzalnog područja. Podočnjaci su bez mrlja i obično su žuti ili narančasti kod odraslih, ali mogu biti bijeli ili sivi. Mladunci imaju blijede trbuhe i ponekad plavkaste repove.

Foto: ilustracija, Park prirode Orjen

Mosorski gušter se može naći na visinama između 450 do 1900 metara nadmorske visine, a njegova tipična staništa su vapnenački ili krški krajevi. Javlja se i na smrekama, u otvorenim šumama i oko izvora. Ženke jednom godišnje polažu do oko četiri jaja. Kad se izlegu, mladunci su dugi do 3 cm.

Opseg staništa ove vrste opada zbog sječe šuma te je IUCN ocijenio da je njezin status zaštite “ranjiv”.

(AbrašMEDIA)