Radijski valovi iz sve veće mreže satelita Elona Muska ometaju astrofizička istraživanja, tvrde nizozemski istraživači, a prenosi u srijedu BBC.
Nova generacija satelita Starlink, koji omogućuju brzi internet diljem svijeta, više ometa radioteleskope nego ranije verzije, kažu istraživači. Tisuće satelita u orbiti “zasljepljuju” radioteleskope i možda ometaju astronomska istraživanja, prema Nizozemskom institutu za radioastronomiju (ASTRON).
SpaceX, koji posjeduje Starlink, nije odgovorio na zahtjev BBC Newsa za komentarom. Sateliti pružaju širokopojasni internet diljem svijeta, često na udaljenim mjestima, uključujući izazovna okruženja poput Ukrajine i Jemena.
BBC piše da se također koriste za spajanje udaljenih područja Ujedinjenog Kraljevstva na brzi internet. U 2022. testovi su pokazali da Starlink može isporučiti internetske brzine četiri puta veće od prosjeka. Ali astronomi kažu da to ima svoju cijenu.
“Svaki put kad se više njih lansira s ovakvim razinama emisije, vidimo sve manje i manje neba”, rekla je profesorica Jessica Dempsey, direktorica ASTRON-a, za BBC News.
“Pokušavamo promatrati stvari poput mlazova koji se emitiraju iz crnih rupa u središtu galaksija. Također proučavamo neke od najranijih galaksija, udaljene milijune i milijune svjetlosnih godina, kao i egzoplanete”, rekla je ona ističući područja na koja satelitsko zračenje utječe.
ASTRON kaže da su ometanja druge generacije satelita, ili V2, čak 32 puta veća od onih prve generacije.
(Agencije)