“Muzejske priče: Ljeto u muzeju” – Dječje radionice i igraonice različitog kulturnog sadržaja

Već treću godinu zaredom Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine u saradnji sa EU Info Centar u BiH organizuje dječije radionice i igraonice različitog kulturnog sadržaja.

“Zadovoljstvo nam je najaviti da se naša saradnja nastavlja i ovo ljeto u okviru projekta “Muzejske priče: Ljeto u muzeju”. Tako smo osmislili tri dječije radionice koje će se održati 10. 7. (subota) od 11 do 12:30 h”, stoji u pozivu Zemaljskog muzeja BiH.

Pozivaju se djeca uzrasta od 7 do 14 godina da se pridruže na jednoj od sljedećih radionica:

“Igre koje se ne zaboravljaju”
Voditelj radionice: Ernis Šljivo, kustos na Odjeljenju za etnologiju

Igre i igračke su stare koliko i čovjek. U svim epohama kroz koje je prolazilo ljudsko društvo djeca su osjećala potrebu za igrom. Bitna osobnost dječijih igara u prošlosti bila je da se učesnik u igri nadmudri i pobjedi brzim fizičkim ili misaonim reagovanjem, vještinom, spretnošću, mudrošću i duhovitošću. Danas se igre bitno razlikuju od nekadašnjih. Računarska tehnologija je ušla u svijet dječijih igara. Igra se komercijalizovala, industrijalizovala, a kompijuterske igre su postale najvažnija igra. Kako se nekada igralo mice, klikera, kupa, škole, kako se skakalo u vrećama, saznat ćemo na radionici “Igre koje se ne zaboravljaju”.

“Biologija kornjača”
Voditelj radionice: Adnan Zimić, kustos na Odjeljenju za prirodne nauke

U botaničkom vrtu Zemaljskog muzeja BiH živi ukupno 35 kornjača, među kojima susrećemo tri različite vrste: kopnene kornjače – čančare, barske i crvenouhe kornjače. Kroz radionicu “Biologija kornjača” naučit ćemo razlikovati vrste, a zatim pronaći sve vrste koje obitavaju u botaničkom vrtu. Poseban zadatak će biti zabilježiti ponašanje vrsta, njihovo kretanje, prepoznanje spola i starosti.

“Bosanska srednjovjekovna heraldika”
Voditeljica radionice: Adisa Lepić, kustos na Odjeljenju za arheologiju

Radionica „Bosanska srednjovjekovna heraldika“ ima za cilj da učesnike upozna sa izgledom, načinom izrade, simbolikom i značajem srednjovjekovnih bosanskih grbova i to kroz izradu kopija srednjovjekovnih kraljesvkih pečata. Pečati su zasigurno jedan od naznačajnih izvora za izučavanje i bavljenje heraldikom kao naukom. U srednjovjekovnoj Bosni su bili obavezan dio pisama, povelja, darovnica i drugih državnih dokumenata, te su na taj način samom dokumentu davali dodatni vrijednost i potvrđivali njegovu originalnost.
Kako bi ovu naučnu disciplinu bolje približili našim namlađim posjetiocima kroz ovu radionicu pokušat ćemo pomoću prethodno pripremljenih kalupa napraviti kopije takozvanih visečih vošatnih pečata sa prikazom vladara/kralja i svih insignija-obilježja bosanskog srednjovjekovlja. Također upoznat ćemo se sa nazivima i grbovima nekih od najvažniji vlastelinskih porodica koje su imale važnu ulogu u organizaciji srednjovjekovne Bosne.

Za prijave je potrebno navesti ime učesnika, uzrast i naziv radionice za koju se prijavljujete. Maksimalan broj učesnika po radionici je 15 djece.

(AbrašMEDIA)