„Povodom odluke ministra kulture i sporta Kantona Sarajevo, gosp. Kenana Alikadića da na javnom konkursu za podršku projektima iz oblasti kulture Kantona Sarajevo za 2020. godinu u svrhu podrške koncertnoj djelatnosti Muzičke akademije izdvoji 2.000,00 KM, mi, muzičari-umjetnici, muzikolozi i muzički teoretičari, profesori, nastavnici i saradnici Muzičke akademije Univerziteta u Sarajevu s indignacijom odbijamo da primimo ova sredstva u visini krajnje nesrazmjernoj javnom, kulturnom i umjetničkom djelovanju naše institucije“, stoji na početku otvorenog pisma koje su uposelnici Muzičke akademije u Sarajevu uputili ministru kulture i sporta Kantona Sarajevo Kenanu Alikadiću.
Povod javnog apela je „nekompetentno i netransparentno provedene raspodjele sredstava na provedenom javnom konkursu konkursu za sufinansiranje projekata kulture i sporta resornog ministarstva“, stoji u pismu.
Loša kulturna politika koja u mandatu ministra Alikadaića doživljava svoj vrhunac rezultirala je opštom marginalizacijom umjetničke muzike i to do tačke u kojoj „ona uopšte neće opstati“, stoji dalje u pismu uz zahtjev ministru Alikadiću da se „obezbjedi kompetentno i transparentno vođenje kulturne politike Kantona Sarajevo zasnovano na ujednačenoj podršci svim oblastima i žanrovima umjetnosti.
Poništavanje postupka
“Shodno svemu rečenom, ovim putem zahtijevamo reviziju i/li poništavanje postupka raspodjele sredstava, jer obznanjeni rezultati ukazuju na to da on nije proveden u skladu sa kriterijima iznesenim u Javnom pozivu za predlaganje projekata kulture i sporta radi sufinansiranja iz sredstava Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo za 2020. godinu, već je plod ministrove subjektivne i nekompetentne procjene“.
Odgovarajući na pitanja novinara iz Oslobođenja dekan Muzičke akademije Ališer Sijarić rekao je da je rezigniran ovakvim odnosom ministarstva.
„Nikakvo obrazloženje nije dato. Jasno je da je transparentnost u provedbi javnog konkursa za sufinansiranje projekata iz oblasti kulture, na kojoj ministar Alikadić u medijima insistira, na razini floskule. Na listi podržanih projekata objavljenoj na web stranici Ministarstva nema datuma, niti potpisa onog ko je ove odluke donio. Muzička akademija nije, kako što je to do sada bila praksa, dobila zvanično pisano rješenje o izboru u program podrške. (Zvanično rješenje trebalo bi sadržavati pravnu pouku s istaknutim rokom za žalbu.) Umjesto toga, zaposlili su nekog službenika koji telefonski direktno kontaktira s predstavnicima izabranih institucija, pozivajući ih da dođu u Ministarstvo i potpišu ugovor. Dakle, po principu – uzmi ili ostavi“.
Objašnjavajući način na koji radi Muzička akademija u Sarajevu Sijarić kaže da se 2.000 KM dodjeljene ove godine mogu shvatiti kao „sadaka“
„Sredstva za održavanje nastavnog procesa Muzička akademija, kao dio integriranog Univerziteta u Sarajevu, prima iz budžeta Ministarstva za obrazovanje Kantona Sarajevo. Međutim, iz ovih sredstava nemoguće je obezbijediti finansiranje umjetničke i naučne produkcije, pa za ove djelatnosti Akademija je primorana tražiti druge izvore finansiranja. S obzirom na to da se najveći dio naših javnih koncerata odvija u Sarajevu, logično je da ćemo se za podršku ovom segmentu našeg djelovanja obraćamo kantonalnom Ministarstvu kulture. Tako smo za realizaciju festivala Majske muzičke svečanosti 2018. od Ministarstva dobili 5.000 KM, što je također bilo na granici pristojnosti u odnosu na opseg i kvalitet projekta, ali ovogodišnje “velikodušne” 2.000 KM ministra Alikadića već izgledaju kao udijeljena sadaka, a ne podrška jednog ozbiljnog i odgovornog ministarstva“.
Umjetnici napuštaju BiH
Takvo ponašanje vlasti i takav odnos prema umjenticima rezultirao je da se sve veći broj njih odlučuje napustiti zemlju, što je nenadoknadiva šteta, kaže Sijarić.
„Zbog takve situacije mnogi mladi bosanskohrcegovački umjetnici-muzičari već su otišli i našli posao u stranim orkestrima ili djeluju kao samostalni umjetnici (status koji u BiH ne bi mogli preživjeti), a mnogi koji još studiraju razmišljaju kako da odu, jer perspektiva kakvu im pruža kulturna sredina kakvu su izgradili dosadašnji ministri kulture na svim razinama vlasti u BiH ne omogućava da se ovdje bave svojim poslom“.
To je možda i glavni razlog što se nastavno osoblje akademije odlučilo na ovakav potez, kaže na kraju intervjua za Oslobođenje dekan Muzičke akademmije u Sarajevu Ališer Sijarić.
“Sve ono kako bismo mogli opisati dosadašnje upravljanje umjetničkim i kulturnim resursima kantona, Federacije i BiH kao nekompetentno, netransparentno, partokratski vođeno i bez ikakve ideje o društvenoj svrsi i cilju, trebalo bi se izmijeniti u vlastite suprotnosti kako bi se stvorila klima za razvoj kreativne i prosperitetne umjetnosti i kulture.
Moja je dužnost, kao umjetnika, nastavnika i dekana Muzičke akademije u Sarajevu da upotrijebim sva dozvoljena sredstva protiv ovakvog nipodaštavajućeg odnosa prema umjetnosti, a posebno ka umjetničkoj muzici, od onih koji bi je zapravo najviše trebali podržavati. Ukoliko se, pak, postojeća praksa nastavi, trudit ću se da domaćoj i stranoj javnosti jasno i glasno stavim do znanja da smo u rukama neuke, primitivne i barbarske vlasti, bez obzira na to ko je u tom trenutku bude obnašao”.
(Agencije)