Muzika i pjevanje liječe depresiju i ubrzavaju razvoj moždanih funkcija

Održan sportski dan u sklopu aktivnosti “Budi Naučnici tvrde da muzika i pjevanje ubrzavaju razvoj moždanih funkcija kod djece i pomažu u borbi protiv depresije.

Muzičko obrazovanje ubrzava razvoj mozga kod male djece, posebno u područjima koja su odgovorna za obradu zvuka, razvoj govora, percepciju govora i vještine čitanja, navedeno je u studiji naučnika Univerziteta u Kaliforniji.

Kontrolisano liječenje tokom kojeg se sluša i svira predstavlja efikasan tretman za probleme mentalnog zdravlja.

Istraživanja pokazuju da dodavanje muzičke terapije u liječenje poboljšava društveno funkcionisanje lica sa šizofrenijom. Terapija muzikom pokazala se efikasnom i kao samostalni tretman za smanjenje depresije i hroničnih bolova.

Institut za mozak i kreativnost na Univerzitetu u Kaliforniji započeo je petogodišnje istraživanje 2012. godine, u saradnji sa Filharmonijom Los Anđelesa i Udruženjem “Srce Los Anđelesa”, u nastojanju da otkrije uticaj muzičke nastave na dječiji socijalni, emocionalni i kognitivni razvoj.

Početni rezultati studije, objavljeni u naučnim časopisima, pružili su dokaz o prednostima takvog obrazovanja u vrijeme kada su mnoge škole izbacile ili smanjile muzički i umjetnički program.

Studija je pokazala da muzička nastava ubrzava sazrijevanje slušnog puta u mozgu i povećava njegovu efikasnost.

Tokom istraživanja, naučnici iz oblasti neurologije pratili su razvoj mozga i ponašanje u grupi od 37 mališana iz siromašnijih četvrti Los Anđelesa.

Djeca uče da sviraju instrumente, kao što je violina, u ansamblima i grupama i vježbaju do sedam sati sedmično.

Naučnici su uporedili djecu-muzičare sa vršnjacima koji treniraju fudbal i onima koji nemaju dodatne programe.

U roku od dve godine, otkriveno je da čulo sluha djece u muzičkom programu sazrijeva brže nego kod ostalih.

(SRNA)