Na međunarodno speleološkoj i znanstveno-istraživačkoj ekspediciji istraženo 28 speleoloških objekata

U organizaciji Speleološkog društva “Mijatovi dvori” iz Tomislavgrada od 23. do 27. kolovoza održana je 14. međunarodna speleološka i znanstveno-istraživačka ekspedicija “Ponor Kovači – Izvor Ričine 2023”.

Više od 50 speleologa i znanstvenika iz 12 speleoloških i drugih udruga, iz pet europskih država (BiH, Hrvatska, Italija, Slovenija i Velika Britanija), sudjelovalo je u istraživanju 28 speleoloških objekata, od čega je njih 12 istraženo po prvi put.

Istraživalo se na području općina Tomislavgrad, Posušje, Bosansko Grahovo, Jablanica, Kupres, Livno, na planinama Grabovici, Ljubuši, Kamešnici, Dinari, Vranu, Čvrsnici i Malovanu.

Iako je tradicionalno glavni cilj istraživanje velikog podzemnog sustava ponor Kovači – izvor Ričina, zbog visokog vodostaja na ulazu i unutar sustava na toj lokaciji nije bilo moguće obaviti speleološka i speleoronilačka istraživanja.

Na ovogodišnjoj ekspediciji prvi put u posljednjih 30 godina preronjen je 70 metara dug sifon Bilobrkove špilje u mjestu Vinica pored Tomislavgrada. Sifon je preronjen i prije 30-ak godina, međutim osim podatka da se špiljski kanali nastavljaju dalje u duljini od preko jednog kilometra, drugi podaci o tom objektu nisu bili poznati.

Iz Speleološkog društva “Mijatovi dvori” najavili su kako će ovaj sifon u budućnosti biti detaljno istražen te će biti izrađen topografski nacrt.

U okviru ovogodišnjeg događaja najdublji istražen speleološki objekt je Ivazova jama, koja se nalazi u općini Kupres na obroncima planine Malovan, a čija je dubina 101 metar.

Ove godine odrađena su i velika biološka, mikrobiološka i arheološka istraživanja. Također, dio ekspedicije je činila i umjetnička kolonija smještena u baznom kampu u planinarskom domu na Blidinju, gdje su akademski slikari i kipari te umjetnici amateri pretvarali speleološke fenomene u umjetnička djela.

(FENA)