Centralna izborna komisija (CIK BiH)

Nacionalne stranke u BiH zadržale većinu općina nakon lokalnih izbora, ali ostale bez velikih gradova

Nakon održanih lokalnih izbora u BiH nastavljaju se brojati glasovi u ponedjeljak, a prema preliminarnim rezultatima Centralne izbore komisije i podacima stranka, najveće nacionalne političke stranke u toj zemlji uspjele su sačuvati kontrolu nad većinom općina i gradova u toj zemlji no neke od njih nisu uspjele ostvariti važne izborne ciljeve.

Premda dominiraju na lokalnim izborima, nacionalne stranke nisu uspjele osvojiti velike gradove. Tako, vodeća bošnjačka Stranka demokratske akcije (SDA) neće imati ni jednog načelnika u Sarajevu, a pretrpjela je poraz i u Tuzli i Zenici. Kandidat Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika, Nikola Šobot, izgubio je u Banjoj Luci od PDP-ovog Draška Stanivukovića.

Čekaju se rezultati za gradsko vijeće u Mostaru, koje će kasnije izabrati gradonačelnika. Do sada je na čelu Mostara bio Mario Kordić iz Hrvatske demokratske zajednice (HDZ BiH). Prema posljednim podacima CIK-a, ta stanka imat će najviše mandata i u novom sazivu gradskog vijeća.

Rezultati u Sarajevu

Tri stranke u koaliciji (Socijaldemokratska partija BiH, Naša Stranka te Narod i pravda) koja je trenutno na vlasti u BiH dominiraju u Sarajevu, a uspjele su sačuvati neka od ključnih uporišta poput Tuzle, u kojoj će gradonačelnik i dalje biti iz SDP-a BiH. Ta je stranka zadržala i načelničku poziciju u sarajevskoj općini Stari Grad.

Prema posljednjim rezultatima CIK-a, SDP BiH je osvojio i mjesto načelnika i u Novom Sarajevu, gdje aktuelna gradonačelnica Sarajeva Benjamina Karić vodi ispred Muamera Bandića iz Stranke za BiH.

Naša stranka (NS) će i u novom mandatu imati načelnika općine Centar.

Stranka Narod i pravda (NiP) na čijem je čelu Elmedin Konaković, ministar vanjskih poslova BiH, također je sačuvala načelničke pozicije koje je do sada imala te osvojila i neke nove zabilježivši veliki rast popularnosti.

“Imamo sjajne rezultate”, ustvrdio je Konaković. Čelnik SDP-a Nermin Nikšić kazao je kako u toj stranci nisu zadovoljni ostvarenim rezultatima.

Predsjednik SDA Bakir Izetbegović kazao je kako je njegova stranka u usporedbi s izborima od prije četiri godine dobila osam novih načelničkih pozicija, a tvrdi kako je njegova stranka, iako nema načelničkih pozicija u općinama koje čine grad Sarajevo, zabilježila “jak porast” broja vijećnika u općinskim vijećima.

Kuriozitet ovih izbora je to što je na njima kao kandidat SDA novi mandat načelnika malene općine Trnovo izborio Ibro Berilo i to iz zatvora kamo je dospio prije tri mjeseca zbog zloupotrebe službenog položaja i ovlasti.

SNSD bez Banja Luke

Razmjerni pobjednik na području bh. entiteta Republike Srpske je Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika. Kako je ustvrdio predsjednik njihova izbornog štaba Radovan Kovačević, kandidati te stranke za načelnike odnosno gradonačelnike pobijedili su u 70 posto općina i gradova u RS-u odnosno u njih 45.

No ta stranka ipak nije uspjela u svom najvažnijem cilju, a to je bila pobjeda u utrci za gradonačelnika Banje Luke.

Član Partije demokratskog progresa (PDP) i aktualni gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković proglasio je kako je izborio još jedan mandat uvjerljivo s razlikom od oko 10.000 glasova porazivši Nikolu Šobota kojega je podržavao lično Milorad Dodik, a na završni predizborni skup u Banjoj Luci kojim ga je nastojao promovirati doveo je i mađarskog ministra vanjskih poslova Petera Szzijarta te predsjednika srbijanske vlade Miloša Vučevića.

“Ova će pobjeda promijeniti sve u ovoj zemlji”, kazao je predsjednik PDP-a Branislav Borenović u izbornoj noći.

HDZ ostao bez četiri općine

Prema podacima koje je u stranačkoj centralni u Mostaru novinarima prenio predsjednik Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović kasno u nedjelju ta stranka ostvarila je svoje izborne ciljeve. HDZ BiH tako ostaje na vlasti u Neumu, Ravnom, Čapljini, Stocu, Ljubuškom, Čitluku, Širom Brijegu, Grudama, Posušju, Kupresu, Livnu, Vitezu, Novom Travniku, Usori, Domaljevcu, Orašju i Odžaku.

Čović očekuje da HDZ BiH dobije i većinu u gradskom vijeću Mostara pa time presudno utječe na izbor gradonačelnika kojeg indirektno biraju gradski vijećnici.

Potvrdio je ipak kako je njegova stranka na pragu gubitka načelničke pozicije u Žepču, a prema postojećem omjeru snaga vjerovatno je kako će tamo novi načelnik postati kandidat iz SDA. Kaže kako je to rezultat uspostave opozicionog hrvatskog bloka pod nazivom Hrvatski demokratski savez (HDS), čiji je kandidat “odvukao” gotovo 2.000 glasova i tako, po Čovićevu tumačenju, pomogao izbor bošnjačkog načelnika.

“Stranka koja se odcijepila od HDZ-a BiH preuzela je na sebe povijesnu odgovornost”, zaključio je Čović.

Hrvatski nacionalni pomak (HNP) odnosno njegov član Ivan Buntić pobijedio je u Tomislavgradu, dok je Zdravko Marošević, koji je ranije napustio HDZ BiH i sada je član HDS-a, pobijedio kao kandidat za načelnika Vareša u kojemu su Bošnjaci većina. Načelnikom ostaje i Jozo Ivančević koji je godinama na vlasti u Rami i također je u opoziciji HDZ-u BiH.

Predsjednik HDZ 1990. Ilija Cvitanović kazao je kako će njegova stranka biti zastupljena u svim općinskim vijećima u svim mjestima gdje je imala kandidate.

Na lokalnim je izborima pravo glasa imalo nešto više od 3,4 miliona stanovnika a prema podacima koje je nakon zatvaranja birališta prikupila Centralna izborna komisija BiH (CIK) na birališta je izašlo nešto manje od 48 posto registriranih birača.

(Agencije)