Najveći pad cijene zlata u šest mjeseci

Cijene zlata prošle sedmice su zabilježile najveći pad u posljednjih šest mjeseci, izgubivši čak četiri posto vrijednosti, što je najizraženiji sedmični gubitak od novembra.

Unca zlata (31,1 gram) sada je gotovo deset posto ispod rekordne vrijednosti iz aprila, kada je premašila granicu od 3.500 dolara.

Razlozi za ovako snažnu korekciju cijena plemenitih metala leže u više paralelnih faktora. Prije svega u smanjenju globalnih geopolitičkih tenzija, uključujući trgovinsko primirje između SAD-a i Kine; jačanju američkog dolara, što smanjuje atraktivnost zlata kao alternativnog oblika očuvanja vrijednosti; porasti apetita za rizikom, jer su investitori ohrabreni najavama ekonomskog oporavka i ublažavanjem trgovinskih barijera odlučili unovčiti dobit nakon izuzetnog rasta zlata od početka godine, koji i dalje iznosi impresivnih 22 posto; te optimizmom na tržištima. Zbog svega toga, interes za “sigurna utočišta” poput zlata prirodno opada.

U istom trenutku kada zlato bilježi gubitke, berzanski indeksi snažno rastu.

Entuzijazam među investitorima

Sporazum između SAD-a i Kine o privremenom ukidanju carina na 90 dana pokrenuo je talas entuzijazma među investitorima.

Tehnološki indeks NASDAQ je prošle sedmice porastao za sedam posto, dok je S&P 500 rastao svih pet dana.

Pozitivna kretanja dodatno su podstaknuta očekivanjima da se izbjegne recesija – čak i Barclays, koji je donedavno predviđao pad američkog BDP-a, sada očekuje njegov rast od 0,5 posto. Suprotno tome, Moody’s je snizio kreditni rejting SAD-u na AA1, zbog zabrinjavajuće visine javnog duga, prenosi Fena.

Iako tržištem trenutno dominira euforija, postoje i signali za oprez. Indeks potrošačkog povjerenja Univerziteta Michigan pokazao je dodatni pad, dok su inflaciona očekivanja za narednih 12 mjeseci porasla na 7,3 posto, što je najviši nivo od 1981. godine.

U međuvremenu, neke kompanije poput Walmarta upozoravaju na moguća poskupljenja proizvoda zbog Trumpovih carina, dok druge, poput First Solara, bilježe snažan rast zahvaljujući poreskim olakšicama za obnovljive izvore energije.

(Agencije)