Napravljena biorazgradiva boca za vodu

Saznanje da se 50 posto plastike upotrijebi samo jednom prije bacanja inspiriralo je Islanđanina Arija Jonssona da napravi biorazgradivu bocu.

Njega su, naime, dugo brinule vijesti o zagađenju planete zbog čega je odlučio dati svoj doprinos borbi protiv ovog problema i u tome je postao veoma uspješan, prenosi Sciencr.

Nakon što je istražio prednosti i mane brojnih materijala, pronašao je idealan materijal od kojeg može napraviti biorazgradivu bocu za vodu. Riječ je o prahu agar, tvari koja nastaje od algi, a koja kada se pomiješa s vodom formira materijal poput želea.

Dok je eksperimentirao s različitim omjerima, Jonsson je polako grijao materijal, prije nego ga je izlio u kalup u obliku boce, koji je prethodno zamrznuo. Tada je okretao kalup, potopljen u ledenu vodu, dok se tekućina unutar njega ne bi pretvorila u oblik boce. Sve skupa stavio je u frižider nakon nekoliko minuta prije nego što je izvadio bocu vani.

Ovakva boca zadržava svoj oblik dok god u njoj ima vode, a kada je nestane boca se počinje raspadati. Nakon toga možete je baciti u prirodu, jer je sigurna ili je jednostavno pojesti, piše tuzlanski.ba.