Narandžasti UN Women autobus stigao u Mostar: Dva dana besplatne vožnje i edukacije

„Skoro polovina žena u BiH je izložena nekom obliku nasilja u porodici. Rodno zasnovano nasilje je problem svih nas, a na njegovom rješavanju moramo raditi zajedno. Mi, muškarci, moramo mijenjati naše stavove kako bi doprinjeli društvu u kojem će vladati veća jednakost. Ovom kampanjom ne završavamo našu borbu“, poručio je Johan Norqvist, predstavnik Švedske agencije za međunarodni razvoj i saradnju, na današnjoj press konferenciji u Mostaru, održanoj povodom dolaska Narandžastog UN Women autobusa u ovaj grad.

Dolazak autobusa, koji je u sklopu kampanje „Isključimo nasilje nad ženama i djevojčicama“ do sada prošao kroz šest bh. gradova; Livno, Bihać, Banja Luku, Brčko, Bijeljinu i Istočno Sarajevo pozdravila je i Radmila Komadina, glavna savjetnica gradonačelnika Grada Mostara, istakavši kako su lokalne vlasti veoma angažovane kada je u pitanju ova problematika. „Jako je bitno da se u ovu kampanju uključe svi građani te da nauče da rodno zasnovano nasilje nije privatna stvar. Ovim želimo ohrabriti žrtve nasilja da prijave počinitelje nasilja, jer je sistem tu da im pomogne i zaštiti ih. U Mostaru, ali i cijeloj državi, ima mnogo slučajeva nasilja čiji broj samo zajedničkim djelovanjem možemo smanjiti“, kazala je Komadina.

Kampanju u našoj zemlji provodi UN Women BiH u okviru globalne akcije «16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja». U autobusu, tokom besplatne vožnje danas i sutra, građani i građanke imaju priliku u direktnom razgovoru sa predstavnicima policije, centra za socijalni rad, zdravstvenim radnicima, pravnicima i predstavnicima nevladinog sektora, saznati više o načinima sprječavanja i zaštite od različih vrsta nasilja.

„Borba protiv rodno zasnovanog nasilja ne počinje ali i ne završava ovom kampanjom ona traje i dalje. Podaci o tome da je svaka druga žena bila žrtva nasilja govore da je mnogo posla ispred nas kako bi cjelokupan sistem zaštite funkcionisao bolje, a žrtve nasilja pronašle adekvatnu pomoć i zaštitu“ kazala je Fedra Idžaković, predstavnica UN Women BiH.

Fedra Idžaković, UN Women BiH

Kampanju su podržale i brojne institucije i nevladine organizacije. Centar za socijalni rad Mostar direktno radi sa žrtvama nasilja, a kako je danas kazao Tomislav Pupić, socijalni radnik, svako nasilje se još uvijek ne prijavljuje. „Prosjek prijava nasilja na godišnjem nivou je 100, dok svako sedmo nasilje u porodici uopće ne bude prijavljeno. Dosadašnja praksa je da se žrtve sklanjaju u sigurne kuće, dok u mnogim slučajevima nasilnici ne budu sankcionisani. Da bi to promijenili trebamo tokom cijele godine pričati, raditi i mijenjati svijest građana i kulturu“, izjavio je Pupić.

Mijenjanje svijesti počinje u obrazovnim institucijama i to od najranijih uzrasta, smatra Emina Jusufbegović, stručna savjetnica u Ministarstvu obrazovanje, kulture, nauke i sporta HNK. „Borba protiv nasilja nije samo reakcija na neki incident. Prevencija nasilja mora biti sastavni dio obrazovnih programa u školama. Pedagozi moraju raditi sa djecom, kako bi oni bili svjesni da nasilje postoji, ali i da imaju snage da stvaraju klimu u društvu koja će biti puna razumijevanja“, kazala je Jusufbegović.

Narandžasti UN Women autobus će i sutra 8. 12. biti u Mostaru, a vozit će kombinovano na relacijama Bišće Polje – Potoci i na relaciji Skakala – Rodoč – Jasenica. Nakon toga, autobus ide u Sarajevo 9. i 10.12.2018. godine, gdje ovogodišnja kampanja „Isključimo nasilje nad ženama i djevočicama“ završava.

(AbrašMEDIA)