U sklopu obilježavanja Dana sjećanja na žrtve holokausta – 27. januara, danas je u Sarajevu održan naučni skup “Put prognanih ka slobodi” i otvorena izložba “Jevrejski rabski bataljon – Jevreji narodni heroji” autora Elija Taubera.
Događaji, u organizaciji Univerziteta u Sarajevu – Instituta za istraživanje zločina protiv čovječnosti i međunarodnog prava, bili su prilika za evociranje sjećanja na stradanje oko šest miliona Jevreja u Drugom svjetskom ratu i odavanje počasti žrtvama holokausta.
Kako je tim povodom istaknuto, dešavanja koja su uslijedila, kao i aktuelna geopolitička konstelacija, nažalost, svjedoče o tome da svijet nije gotovo ništa naučilo iz tragičnog iskustva holokausta, iako je nakon okončanja Drugog svjetskog rata rečeno “Nikad više”.
Sjećanje na holokaust kojem se posvećuje dužna pažnja, istovremeno, je i poticaj na promišljanje uzroka i posljedica svih tragičnih događaja koje su ljudi sami prouzročili, ubijajući druge i drugačije zbog boje kože, vjere, političkih ubjeđenja, ili bilo koje druge pripadnosti, a što je, među ostalim, elaborirano u sklopu spomenutog naučnog skupa.
Predsjednik Jevrejske zajedinice u Bosni i Hercegovini Jakob Finci ističe kako je holokaust kao pojava dugo vremena bio zanemaren, te da je dobro da se sada o tome govori.
– Da se govorilo na vrijeme, ko zna, možda nam se ni Srebrenica ne bi desila. A desilo se to što je bilo, jednostavno zato što nismo prepoznali šta znači ružna riječ, šta znači govor mržnje i šta znače počeci istrebljenja jednog naroda iz jedne religije, iz jedne rase…- kazao je Finci, izražavajući nadu da se holokaust više nikada i nigdje neće ponoviti.
U osvrtu na aktuelni trenutak, Finci navodi kako je očito da svijet nije ništa naučio iz ranijih tragičnih dešavanja.
– Svijet je 1945. godine rekao ‘Nikad više’, a poslije toga desio se genocid u Kambodži, Ruandi i, nažalost, i u Bosni i Hercegovini u Srebrenici. Prema tome, nije ništa naučio, jer malo je jednom godišnje o tome govoriti i razmišljati – upozorio je Finci, navodeći kako fokus mora biti na mladim generacijama i razjašnjavanju šta sve to znači i do čega može dovesti.
Eli Tauber, autor izložbe “Jevrejski rabski bataljon – Jevreji narodni heroji” novinarima je kazao kako postavka, koja sadrži fotografije i tekstualni dio, svjedoči o učešću Jevreja u Narodnooslobodilačkom pokretu (NOP).
Radi se o jedinici, jevrejskom bataljonu koji je formiran nakon oslobođenja logora na otoku Rabu, odnosno nakon kapitulacije italijanskog fašističkog režima u septembru 1943. godine.
Tauber u tom kontekstu podsjeća da je to bilo veoma značajno, te da se radilo o organiziranom priključivanju NOP-u i partizanskim jedinicama.
Rektor Univerziteta u Sarajevu prof. dr. Rifat Škrijelj je uime organizatora spomenutih doagađaja ukazao na važnost čuvanja sjećanja na žrtve holokausta, kao i obavezu opominjanja kako se takvo zlo više nikada i nikome ne bi dogodilo.
– Ono što mi možemo učiniti jeste suosjećati sa žrtvama i njihovim preživjelim članovima porodica – kazao je Škrijelj, potcrtavajući spremnost i odlučnost UNSA da aktivno sudjeluje u obilježavanju Dana sjećanja na žrtve holokausta.
Sudionik naučnog skupa “Put progonjenih ka slobodi” dr. Hikmet Karčić kazao je kako je fokus njegovog izlaganja na dešavanjima uoči dolaska na vlast Adolfa Hitlera, uključujući pitanje – kako je moguće da se određeno zlo dogodi, a u kontekstu ideologije i propagande koja je obilježila to vrijeme.
Precizirao je kako je u tom pogledu značajna analiza ključnih momenata iz perioda 1919 -1933. godina, odnosno Hitlerovog ulaska u vlast i uspostave najbrutalnijeg režima u historiji čovječanstva.
Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta ustanovljen je 1. novembra 2005. godine rezolucijom Generalne skupštine Ujedinjenih nacija (UN).
Opredijelili su se za 27. januar, dan kada je 1945. godine oslobođen Aušvic-Birkenau, najozloglašeniji logor smrti u tadašnjoj porobljenoj Evropi.
Generalna skupština UN rukovodila se potrebom reafirmacije ljudskih prava, prevencije i kažnjavanja zločina genocida, kao i stalno prisutne opasnosti od rasne, nacionalne i vjerske mržnje, zasnovanih na predrasudama.
Dan sjećanja na žrtve holokausta obilježava se u cijelom svijetu nizom mirovnih, edukativnih, kulturnih i drugih prigodnih aktivnosti.
Osim spomenutih događaja, danas će u glavnom gradu Bosne i Hercegovine biti upriličeno otvaranje izložbe Historijskog arhiva Sarajevo “Sjećanje na holokaust u Sarajevu kroz dokumente Historijskog arhiva Sarajevo”, a za sutra je, također, planirano više prigodnih sadržaja u sklopu obilježavanja Dana sjećanja na žrtve holokausta.
(FENA)