Naučnici grade podvodne neutrinske teleskope u Sredozemnom moru

Postaviti teleskop u svemir jedna je stvar. Napraviti dva teleskopa duboko pod morem zadatak je za sebe.

Teleskopi su dizajnirani da detektiraju neutrine, a ne svjetlost. Ove subatomske čestice bivaju izbačene pod visokom energijom iz tajanstvenih, neidentificiranih područja svemira. Ali takvi visokoenergetski neutrini toliko su rijetki i tako skriveni da detektori koji ih proučavaju moraju biti ogromni.

Sada naučnici opremaju kubični kilometar Sredozemnog mora uređajima za prikupljanje svjetlosti koji su dizajnirani da uhvate neutrina.

Ovaj neutrinski teleskop nazvan KM3NeT sastoji se od dva teleskopa sastavljena od staklenih kuglica raspoređenih na okomitim kablima. Svaka nit visi u vodi poput biserne ogrlice koja je duga i do 700 metara. Svaka kuglica, sfera otporna na pritisak i široka 44 centimetra, sadrži 31 fotomultiplikatorsku cijev koja detektuje svjetlost koja se stvara kada neutrini padnu u morsku vodu.

Istraživači postavljaju detektore kroz jednomjesečnu kampanju svake godine. Na kraju prošle kampanje u oktobru 2024., postavili su 57 niti. Na kraju će se stotine takvih kabala njihati u strujama, nekoliko kilometara ispod površine vode uz obale Sicilije i južne Francuske.

Sicilijanski teleskop dizajniran je za proučavanje visokoenergetskih neutrina iz svemira. Francuski će proučavati neutrine iz atmosfere kako bi razumjeli kako oni osciliraju ili se mijenjaju iz jedne vrste neutrina u drugu. Koncept je sličan neutrinskom opservatoriju IceCube na Južnom polu, koji detektuje svjetlosne bljeskove u ledu, a ne u vodi.

Izvor: ScienceNews
Prevod: AbrašMEDIA