Naučnici otkrili jedinstvene mikrobe u amazonskim tresetištima koji bi mogli utjecati na klimatske promjene

Složeni organizmi, hiljade puta manji od zrna pijeska, mogu oblikovati ogromne ekosisteme i utjecati na tok Zemljine klime, pokazala je nova studija.

Istraživači sa Državnog univerziteta Arizona, zajedno sa svojim kolegama s Nacionalnog univerziteta Peruanske Amazone, identificirali su nepoznatu porodicu mikroba koji su jedinstveno prilagođeni vlažnim uvjetima s niskim sadržajem kisika, koji vladaju u tropskih tresetištima u sjeverozapadnoj Amazonskoj prašumi u Peruu.

Novo istraživanje pokazuje da ovi mikrobi imaju dvostruku ulogu u ciklusu ugljika i potencijal da ublaže ili pojačaju klimatske promjene. Ovaj proces može ili stabilizirati ugljik za dugoročno skladištenje ili ga ispustiti u atmosferu kao stakleničke plinove, naročito CO2 i metan.

U stabilnim uvjetima ovi mikrobi omogućuju tresetištu da djeluje kao golemi rezervoar ugljika, pohranjujući ugljik i smanjujući klimatske rizike. Međutim, promjene u okolišu kao što su suša i zatopljenje mogu potaknuti njihovu aktivnost, ubrzavajući globalne klimatske promjene.

Daljnje remećenje prirodnog ekosistema tresetišta uzrokovano ljudskim djelovanjem moglo bi osloboditi 500 miliona tona ugljika do kraja stoljeća, što je otprilike jednako 5% godišnjih svjetskih emisija fosilnih goriva.

Studija, objavljena u časopisu Microbiology Spectrum, naglašava važnost zaštite tropskih tresetišta za stabilizaciju jednog od najznačajnijih sistema za skladištenje ugljika na planetu i naglašava suptilni međuodnos između života mikroba i globalne klimatske regulacije.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA