Brzi radijski praskovi kratke su i briljantne eksplozije radiovalova koje emitiraju iznimno kompaktni objekti kao što su neutronske zvijezde i moguće crne rupe.
Ovi kratkotrajni vatrometi traju samo hiljaditi dio sekunde i mogu nositi ogromnu količinu energije, dovoljno da nakratko zasjeni čitave galaksije.
Otkako je 2007. godine otkriven prvi brzi radijski prasak (FRB, engl. first fast radio burst), astronomi su detektovali hiljade FRB-ova, koji su rasprostranjeni od lokacija unutar naše vlastite galaksije do lokacija na udaljenosti od čak 8 milijardi svjetlosnih godina. Kako se tačno lansiraju ti kozmički bljeskovi još uvijek je nepoznato.
Sada su astronomi s MIT-a utvrdili porijeklo najmanje jednog brzog radio praska koristeći novu tehniku. U svojoj novoj studiji, objavljenoj u časopisu Nature, tim se fokusirao na FRB 20221022A – ranije otkriven brzi radio prasak koji je detektovan u galaksiji udaljenoj oko 200 miliona svjetlosnih godina.
Tim procjenjuje da je FRB 20221022A eksplodirao iz regije koja je izuzetno blizu rotirajuće neutronske zvijezde, najviše 10.000 kilometara daleko. To je manje od udaljenosti između New Yorka i Singapura. Na tako maloj udaljenosti prasak je vjerojatno nastao iz magnetosfere neutronske zvijezde, visoko magnetskog područja koje neposredno okružuje ultrakompaktnu zvijezdu.
Nalazi tima daju prve uvjerljive dokaze da brzi radio prasak može potjecati iz magnetosfere, visoko magnetskog okruženja koje neposredno okružuje izuzetno kompaktan objekt.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA