Negativno mišljenje izvještaja o reviziji Kantonalnog javnog poduzeća za gospodarenje državnim šumama „Sarajevo-šume“ d.o.o. Sarajevo

Ured za reviziju instittucija FBiH donio je negativno mišljenje revizije financijskog izvješća Kantonalnog javnog poduzeća za gospodarenje državnim šumama „Sarajevo-šume“ d.o.o. Sarajevo za 2021. godinu prema kojem je izvršena revizija usklađenosti aktivnosti, financijskih transakcija i informacija s relevantnim zakonima i drugim propisima.

Prema mišljenju Ureda za reviziju instittucija FBiH, aktivnosti, financijske transakcije i informacije Društvo za 2021. godinu nisu sukladne, u svim materijalnim aspektima, zakonima i drugim propisima koji su definirani kao kriteriji za danu reviziju.

Financijska izvješća ne prikazuju istinito i fer, u svim materijalnim aspektima, financijski položaj Društva na 31. 12. 2021. godine, financijsku uspješnost, novčane tijekove i promjene na kapitalu za godinu koja se završava na taj dan, sukladno prihvaćenom okviru financijskog izvješćivanja.

Osnova za negativno mišljenje (izvor: Izvješće o financijskoj reviziji Kantonalnog javnog poduzeća za gospodarenje državnim šumama „Sarajevo-šume“ d.o.o. Sarajevo za 2021. godinu):

1. Poslovi biološke reprodukcije šuma nisu izvršeni u minimalnom u obimu koji je predviđen šumskogospodarskim osnovama sukladno Zakonu o šumama Kantona Sarajevo i Ugovoru o prijenosu poslova gospodarenja državnim šumama na području Kantona Sarajevo. U 2021. godini šumskouzgojni radovi izvršeni su u iznosu od 94.444 KM, odnosno 7% od planiranih (1.249.709 KM). Nije postupljeno ni sukladno članku 19. Zakona, prema kojem sve površine nastale čistom sječom moraju biti pošumljene u roku od dvije godine nakon sječe ili šumskog požara, prirodnom obnovom ili putem pošumljavanja;

2. Trogodišnji plan poslovanja za razdoblje 2021. – 2023. te na osnovu njega nastali Plan za 2021. godinu doneseni su tek u studenom 2021. godine i ne mogu predstavljati temelj za praćenje I izvršenje poslovnih aktivnosti tekuće godine na način propisan člankom 24. Zakona o javnim poduzećima u FBiH. Usvojeni Plan poslovanja nije dostavljen Uredu za reviziju institucija u FBiH sukladno odredbama Zakona o javnim poduzećima u FBiH;

3. Prodaja šumskih drvnih sortimenata nije vršena transparentno i na tržišni način sukladno Odluci o načinu prodaje drvnih sortimenata porijeklom iz državnih šuma na teritoriji FBiH. Isporučene su veće količine (150.709 m3) od ugovorenih putem javnog oglašavanja (137.466 m3), a za dodatne isporuke nisu primjenjivane uvećane cijene shodno Javnom oglasu. Društvo nije ponudilo minimalno 20% klasiranih šumskih drvnih sortimenata naknadnom prodajom, jer je putem licitacije ugovoreno 13.027 m3, što je 8,64% od ostvarene realizacije;

4. Popisom imovine i obveza na datum bilance nije utvrđeno stvarno stanje, niti je u poslovnim knjigama izvršeno usklađivanje knjigovodstvenog sa stvarnim stanjem imovine dane drugim pravnim licima na zajam, potraživanja, rezerviranja i ostalih pasivnih razgraničenja, na način propisan Pravilnikom o popisu imovine i obveza i Zakonom o računovodstvu i reviziji u FBiH;

5. Nadzorni odbor i Skupština Društva su se u srpnju 2019. godine oglasili nenadležnim u postupku potpune eksproprijacije nekretnina (28.027 m2 ) na području općine Trnovo, koja je dana Društvu na gospodarenje, zbog čega Društvo nije sudjelovalo u postupcima eksproprijacije na način propisan člankom 4. Ugovora o prenošenju poslova gospodarenja nad državnim šumama i šumskim zemljištima u administrativnim granicama Kantona Sarajevo. Društvo nije postupilo ni sukladno članku 4. Zakona o šumama Kantona Sarajevo, kojim je utvrđeno da šume i šumsko zemljište, kao dobro od općeg interesa, uživaju posebnu brigu i zaštitu Kantona Sarajevo i općina;

6. Ne možemo potvrditi da je Društvo transparentno i efikasno koristilo javna sredstava u vezi s predmetima nabava, sukladno Zakonu o javnim nabavama. Predviđene su nabave usluga sječe i izvoza drvnih sortimenata za 2021. godinu u iznosu od 1.000.000 KM, a nakon provedenih procedura nabave sukladno Aneksu II dio B Zakona zaključeni su ugovori ukupne vrijednosti od 1.886.468 KM, što je značajno više od planiranih. Nabava namjenskog vozila sa nadogradnjom za vatrogasne potrebe (119.000 KM) nije izvršena u ugovorenom roku i sa nadogradnjom. Nadzorni odbor nije dao suglasnost na sve postupke procijenjene vrijednosti iznad 50.000 KM.
Važno je istaknuti i sljedeće:

Društvo je osnovano radi gospodarenja državnim šumama koje, sukladno Zakonu o šumama Kantona Sarajevo, ima za cilj očuvanje, zaštitu i bolje korištenje prirodnih staništa i šumskog biodiverziteta. Važno je skrenuti pozornost na to da da je najveći dio ostvarenih poslovnih prihoda za 2021. godinu (74%) utrošen na plaće radnika i troškove angažiranja usluga kooperanata za poslove koji su u nadležnosti Društva, a da je izvršeno samo 7% propisanih poslova biološke reprodukcije šuma. Navedeno ukazuje na to da su resursi usmjereni na pokriće troškova plaća i proizvodnih usluga, a ne na obavljanje poslova iz nadležnosti.

U organima upravljanja Društva tijekom revidirane godine bilo je stalnih izmjena uslijed isteka mandata i ostavki, zbog čega se nisu obavljali poslovi iz njihove nadležnosti sukladno Statutu i Zakonu o javnim poduzećima u FBiH. Skupštinu čini jedan opunomoćenik, što nije sukladno Statutu, više puta tijekom godine nije bilo Nadzornog odbora, u Upravi je bilo više izmjena tijekom godine, te je u jednom periodu Društvo bilo bez Uprave. Izvršni direktor i predsjednica Odbora za reviziju podnijeli su neopozive ostavke. Sve to ukazuje na velike rizike u poslovanju, posebno uvažavajući djelatnost kojom se Društvo bavi i vrijednost šume kojom gospodari, kao dobro od općeg interesa.

Društvo je tijekom godine vršilo prijem radnika na određeno do tri mjeseca, do okončanja procedure po javnom oglasu. Tako je na primjer odlukama direktora primljeno 29 radnika do okončanja javnog natječaja, a najduže do tri mjeseca. Zapošljavanje prije okončanja konkursne procedure nije sukladno članku 5. Uredbe o postupku prijema u radni odnos u javnom sektoru na teritoriji Kantona Sarajevo jer se ne može smatrati neophodnim hitnim angažiranjem radnika s obzirom na to da se radi o redovnim poslovima koji su Društvu dani u nadležnost, mogu se planirati i kontinuirano se obavljaju. Isto tako, tijekom godine osam radnika je steklo pravo na ugovor na neodređeno vrijeme, jer se sa njima zaključivalo više uzastopnih ugovora na određeno vrijeme.

Ured za reviziju instittucija FBiH smatra da njihovo mišljenje nije modificirano u vezi s navedenim pitanjima.

Iz svega navedenog, jasno je da Sarajevo šume ne gospodare našim šumama na ispravan način te da ne rade na očuvanju, zaštiti i boljem korištenju prirodnih staništa i šumskog biodiverziteta što bi u osnovi trebao biti i cilj njihovog postojanja.

Izvor: Aarhus.ba