Nekada smo se smijali: Razgovor s Mirandom Lončar

Razgovor s Mirandom Lončar, jednom od začetnica stand up komedije u Mostaru

“Nažalost, feminizam je još uvijek potreban. Ali, nesumnjivo, doći će dan kad će biti prevaziđen. Jedva čekam.”

U potrazi za odgovorom da li postoji mostarska stand-up komedija, do sada smo razgovarali s Adijem Fejzićem i Omerom Hodžićem. Kroz njihova razmišljanja uvidjeli smo značaj stand upa, te kako taj fenomen može biti više od smijeha ako preraste u ozbiljnu kritiku društva.

Autor: Nikola Rončević, AbrašMEDIA

Nažalost, i u svijetu komedije, pa samim tim i u stand-upu, dešavaju se devijacije, jer komičar je taj koji na „živoj rani“ operira boljke koje muče društvo. Jedan od takvih problema je pitanje odnosa na relaciji muškarac-žena, te teme koje propituju spolne (ne)ravnopravnosti prisutne u današnjem društvu.

Komičarka Megan Koester je u svom članku “Why it Sucks to Be a Woman in Comedy” koji se pojavio na Viceu, primjetila neravnopravan omjer u medijskoj eksponiranosti između muških i ženskih komičara/ki.

Ona tvrdi kako muškarci, i pojedine žene, ne razmišljaju o tome do kakvih zlih implikacija izostavljanje komičarki može dovesti, sve dok se na to jasno ne ukaže i javno ne progovori.
Slučaj s Billom Cosbyem, kada se više od pedeset žena javilo s tvrdnjom da ih je silovao, potresao je ne samo komičarsku scenu, nego i javnost. Otvorila su se brojna pitanja oko toga kako je tako dugo bio skriven, zašto je pravosuđe šutjelo godinama?

U doba interneta i lakše dostupnosti informacijama, izgleda da je medijskim ličnostima teže sakriti svoje mračne strane. Nedavno se Louis C.K. našao na meti glasina o neprimjerenom seksualnom ponašanju, dok Hollywood zadnjih mjeseci potresaju skandali o silovanjima u koje je uključen glumac Kevin Spacey, kao i filmski producent Harvey Weinstein. Upravo se u slučaju komičara Jamesa Cordena, koji je iznosio neukusne šale u vezi Weinsteina, očituje neosjetljivost jednog dijela muške publike.

U trećem dijelu „Abrašradio trilogije“ – “Nekada smo se smijali” razgovarali smo s Mirandom Lončar. Jedna od začetnica mostarske stand–up scene ponudit će svoja viđenja o položaju žene u komediji. Podijelit će osobna iskustva, ali i svoje prve susrete sa komedijom. Pored toga doznat ćemo kako Miranda danas gleda na mostarski stand-up, a odgovorit će i na pitanja: „Kako su žene općenito prihvaćene na domaćoj stand-up sceni?“, „Postoje li razlike u pristupu komediji između muškaraca i žena?“ i „Kako se humorom može boriti za ravnopravnost spolova?“

Abraš Radio: Možete li nam reći nešto o svojim prvim koracima u stand-up komediji?

Miranda Lončar: Jesen 2007., iz Mostara sam jednom tjedno, ponedjeljkom, išla na open mic stand-up komedije u Zagreb i odmah natrag kako ne bih morala plaćati spavanje. Umor je u tome bio najmanji problem. U Zagrebu, ne samo da mi se nisu smijali, nisu me ni razumjeli. A ni ja njih. Moja publika su bili Zagrepčani, mahom polupijani srednjoškolci muškog spola. Da je htjelo nije moglo biti intelektualno i duhovno udaljenije od mene. Naravno, nije pomoglo ni to što sam bila ubitačno loša i nisam shvaćala ništa, ama baš ništa o stand-up komediji.

Abraš Radio: Što očekujete od bavljenja stand-up komedijom?

Miranda Lončar: Evo točno je deset godina da se bavim stand-up komedijom i dalje me drži u tome primarno spoznaja da još nisam ni blizu onoga što bih željela biti. U međuvremenu, naučila sam kako funkcionira mehanizam fore; recimo da sam ispekla zanat i sad sam u stanju manje-više lako nasmijati sve publike: i one klince s bocom piva i željom da se nešto dogodi, ljubavno ili ratno, i njih sad mogu nasmijati. Dug je to put. Ali, meni nije dovoljno. Želim nasmijati sebe i one kao ja, na neki drugi način, ženski.

Abraš Radio: Imate li uzore u stand-up komediji? Komičara/ku koji/a vas inspirira u radu?

Miranda Lončar: Obožavam Rickyja Gervaisa i Stephena Merchanta. Volim njihove serije, ali i njihov stand-up. Steve Hughes je genijalan, kao i Domagoj Pintarić.

Abraš Radio: U iščekivanju filma “I love you, Daddy” kojeg potpisuje Louis C.K., pojavile su se glasine o njegovom neprimjerenom seksualnom ponašanju. Ne znam jesam li bio toliko šokiran koliko razočaran, jer je kvalitetan komičar. No, to me podsjetilo na skandal s Billom Cosbyem, gdje se više od pedeset žena javilo s tvrdnjom kako ih je silovao. Ukoliko za primjer uzmemo i neprimjerene šovinističke šale Jamesa Cordena o skandalu s Harveyem Weinsteinom, možemo li govoriti o tome da ni stand-up biznis nije pošteđen seksizma i mizoginije? Je li feminizam potreban u stand-upu?

Miranda Lončar: Nažalost, feminizam je još uvijek potreban. Ali, nesumnjivo, doći će dan kad će biti prevaziđen. Jedva čekam.

Abraš Radio: Spomenuli ste kako niste upoznati sa trenutnim zbivanjima na mostarskoj stand-up sceni. Kakva je scena bila dok ste bili aktivni? Možete li iz vlastitog iskustva, kao žena, opisati prihvaćenost među publikom i među muškim kolegama?

Miranda Lončar: Adi Fejzić i ja smo stvorili pretpostavke za razvoj stand-up scene u Mostaru. To ne znači da drugi nisu ništa napravili. Dapače. Ali, mi smo bili organizatori. Otkad se mi više ne možemo baviti organizacijom, izostala je logistika za održavanje i razvoj scene. Ali, pozitivno je to što je nekoliko komičara koji su stasali u to vrijeme i dalje aktivni po regionalnoj stand-up sceni. Tako da, iako u Mostaru scene možda nema, komičara ima. A što se tiče dijela vezanog uz prihvaćenost kao žena, pa da, teže je, ali samo kratko i na početku, ako si kvalitetna, već u trećoj minuti samo je to bitno.

Abraš Radio: Jeste li imali heklere, koji su bili neprimjereni jer ste komičarka i kako ste se nosili s njima?

Miranda Lončar: Pa baš i ne. Naša raja je stidljiva i pristojna. Uglavnom ne vole biti dio javnog nastupa, čak ni iz mraka partera.

Abraš Radio: Kako su žene prihvaćene u regionalnoj stand-up komediji i koju biste komičarku s naših terena izdvojili?

Miranda Lončar: Pa, kvalitetne stand-up komičarke su super prihvaćene na sceni. Marina Orsag je super komičarka i vrlo utjecajna osoba na sceni jer je vlasnica jednog od rijetkih klubova stand-up komedije. Naravno, neke muške kolege imaju patronizirajući stav, ali nije to vezano uz komediju nego jednostavno uz trenutno još uvijek dominantnu dinamiku muško-ženskih odnosa.

Abraš Radio: Postoji li razlika u pristupu komediji između žena i muškaraca?

Miranda Lončar: Postoji. Ogromna. Muškarci rade stand-up koji je muški, dobar je i smiješan. Žene koje imaju ženski stand-up su loše komičarke, one koje se prešaltaju na muški đir budu super. Stand-up komedija je jednostavno „muška“ po svojoj formi. Punch doslovno znači udarac. Dakle, ako nasmijavaš, udaraš. Žene uglavnom ne privlači udaranje. A ipak, ja prva, udaram kad sam na sceni. Nije mi naravno totalno mrsko nasilje. Pogotovo kad sam ja ta koja – figurativno – udara, ali ima i drugih obrazaca koji mi više leže. Ljubljenje, na primjer. A opet još nisam otkrila način kako da komično ljubim. Zanima me. Istražujem. Javim vam kad počnem bacat smiješne poljupce.

Abraš Radio: Može li se humorom boriti za ravnopravnost među spolovima?

Miranda Lončar: Da, ali nije to ništa posebno. Za ravnopravnost spolova se može i mora boriti pravom, policijom, politikom, obrazovanjem, komedijom, svim sredstvima, i stalno.

Abraš Radio: Na koncu razgovora, imate li neku šalu koja ismijava patrijarhalno društvo i razbija stereotipna shvaćanja muško-ženskih odnosa?

Miranda Lončar: Super su mi one ženske koje se neće seksati prije braka. Slatko. One čuvaju svoja razočaranja za kasnije.
Zapravo, ideja da se stand-up komedija bavi razbijanjem stereotipnih shvaćanja je pogrešna. Naša publika uglavnom obožava stereotipe, vjeruje u njih i želi čuti nešto što im ide u prilog. Uvijek će najbolje proći retorički najjača fora, ali od prosječnih fora najbolje prolaze one koje afirmiraju stereotipe. Znam, čudno, ali.. kaj da se veli. Tak je.

 

Pročitajte još:

Nekada smo se smijali – razgovor sa Adijem Fejzićem

Nekada smo se smijali – razgovor sa Omerom Hodžićem, pionirom mostarske stand up scene