Bundestag je u petak glasovima stranaka vladajuće koalicije prihvatio sporne promjene izbornog zakona kojim bi broj zastupnika u Bundestagu bio smanjen i ograničen na 630.
„Za promjenu izbornog zakona je glasalo 400 zastupnika, 261 je bio protiv“, objavila je potpredsjednica njemačkog parlamenta Aydan Oezoguz.
Zakon predviđa ukidanje tzv. dodatnih i kompenzirajućih mandata koji nastaju kada jedna stranka preko direktnih glasova za kandidata osvoji više zastupničkih mjesta nego što je pripada prema glasovima koji se dobivaju za stranke.
Na saveznim parlamentarnim izborima birači u Njemačkoj daju dva glasa: prvi za kandidata, a drugi za stranku.
Zbog sve većeg broja dodatnih i kompenzacijskih mandata, Bundestag je posljednjih godina narastao na rekordnih 736 zastupnika.
Njemački Ustavni sud je u više navrata kritizirao praksu dodatnih mandata i od vlasti zatražio promjene. Porast Bundestaga su zbog troškova kritizirale i udruge poreznih obveznika.
Novim zakonom će biti moguće da neki kandidat, usprkos tomu što je izabran u svom izbornom krugu, ne postane zastupnikom ako taj izbor ne bude potvrđen i preko stranačkih glasova.
Oporba je žestoko kritizirala ove promjene koje bi mogle posebno pogoditi Kršćansko-socijalnu uniju (CSU) koja predstavlja demokršćansku opciju u Bavarskoj i čiji zastupnici u Bundestag u pravilu ulaze preko direktnih mandata.
Sličan je slučaj i sa strankom Ljevica koja u aktualnom sazivu Bundestaga bez direktnih mandata ne bi bila uopće zastupljena zbog toga što nije prešla izborni prag od 5 posto.
„Plan socijaldemokratsko-zeleno-liberalne vlade direktno dovodi u pitanje egzistenciju CSU-a“, rekao je tijekom rasprave u Bundestagu predvodnik CSU-ove parlamentarne grupe Alexander Dobrindt.
Predvodnik stranke Ljevica u Bundestagu Jan Korte smatra da vladajuća Socijaldemokratska stranka Njemačke (SPD) „želi eliminirati kritiku s lijevog spektra u Bundestagu“.
Premijer Bavarske i predsjednik CSU-a Markus Soeder je prije nekoliko dana najavio tužbu pred Ustavnim sudom u slučaju prihvaćanja zakona.
(Hina)