Potražnja za vodikom u Njemačkoj udvostručit će se do kraja desetljeća, procjenjuju stručnjaci, napominjući da će se novi energent uglavnom nabavljati u inozemstvu.
Do kraja desetljeća ukupna potražnja za vodikom dosegnuti će između 94 i 124 teravat sati (TWh), izračunalo je Nacionalno vijeće za vodik (NWR), koje savjetuje vladu u pitanjima vezanim za to energetsko područje.
Trenutno se u Njemačkoj troši oko 55 TWh vodika godišnje.
U veljači prošle godine vijeće je prognoziralo maksimalnu potražnju od 93 teravat sata, a njegova nova procjena gotovo je izjednačena s izračunima iz vladine ažurirane strategije za vodik za 2030., predstavljene prošlog srpnja.
Njemačka će vodik uglavnom uvoziti, napominju članovi NWR-a.
Samo industrija čelika trošit će do kraja desetljeća najmanje najmanje 28 teravat sati vodika, izračunalo je vijeće. Vodik je uglavnom klimatski neutralan i trebao bi u proizvodnji čelika zamijeniti kameni ugljen.
Potrošnja u sektoru prijevoza teškog tereta trebala bi iznositi 22 TwH, a u kemijskoj industriji najmanje 21 TwH.
“Moramo konačno napraviti iskorak u jačanju gospodarstva temeljenog na vodiku ako ne želimo da naše gospodarstvo rastom i dalje zaostaje za ostalim industrijaliziranim zemljama”, pojasnio je član NWR-a Uwe Lauber.
“Ako ne uspijemo ovdje u Njemačkoj, nećemo ostvariti ni naše ciljeve zaštite klime”, dodao je Lauber, ujedno izvršni direktor proizvođača motora i turbina MAN Energy Solutions.
Vijeće za vodik okuplja 26 stručnjaka iz gospodarstva, znanosti i civilnog društva, kojima predsjeda Katherina Reiche, voditeljica pružatelja energetskih usluga Westenergie u sastavu energetske grupe Eon.
(Hina)