Dobitnik Nobelove nagrade za mir za 2019. godinu etiopski je premijer Abiy Ahmed Ali, objavio je u Oslu Norveški odbor za dodjelu nagrade, kako prenosi Hina.
Abiy Ahmed Ali nagrađen je za svoju “odlučnu i presudnu incijativu za rješavanje graničnog sukoba sa susjednom Eritrejom”, stoji u obrazloženju nagrade.
Švedska kraljevska akademija navodi da je Ahmedu Nobelova nagrada dodijeljena zbog njegovih napora na postizanju mira i međunarodne suradnje, a posebno zbog njegove odlučne inicijative da se riješi pogranični konflikt Eritrejom, prenosi Tanjug agenciju Reuters.
Etiopija i Eritreja su obnovile odnose u srpnju 2018, godine, nakon višegodišnjih sukoba.
U prvoj reakciji na nagradu, iz Ahmedovog Ureda navodi se da je Etiopija “ponosna kao država” zbog nagrade njezinom predsjedniku Vlade.
“Ova pobjeda i priznanje je kolektivna pobjeda za sve Etiopljane i poziv na jačanje naše odlučnosti u tome da učinimo Etiopiju – novim horizontom nade – prosperitetnom državom za sve”, navodi se u priopćenju Ureda, kao prenosi Tanjug.
Nobelov odbor istaknuo je u obrazloženju da nagrada predstavlja i priznanje svim akterima koji su radili na postizanju mira i pomirenja u Etipiji i u regijama istočne i sjeveroistočne Afrike.
Primećuje se da je Ahmed čim je postao premijer u travnju 2018. godine, izrazio želju za nastavkom mirovnih pregovora s Eritrejom.
U suradnji s Isaiasom Afwerkijem, predsjednikom Eritreje, Ahmed je brzo izradio principe mirovnog sporazuma okončanje pat-situacije između dvije zemlje koja “nije ni rat ni mir”, navodi se u obrazloženju.
Ti principi su izneseni u deklaracijama koje su Ahmed i Afwerki potpisali u Asmari i Jeddahu u srpnju i rujnu prošle godine.
“Mir ne nastaje od akcija samo jedne strane. Kada je premijer Abiy pružio ruku, predsednik Afwerki ju je uhvatio i pomogao da mirovni proces između dvije zemlje bude formaliziran”, navodi Nobelov odbor i dodaje kako se nada da će mirovni sporazum donijeti pozitivne promjene svim stanovnicima Etiopije i Eritreje.
Premijer Etiopije, kako se ukazuje, pokrenuo je važne reforme, pružio amnestiju tisućama političkih zatvorenika, prekinuo medijsku cenzuru, legalizirao zabranjene oporbene skupine, otpustio korumpirane vojne i civilne lidere te značajno unaprijedio položaj žena u političkom i javnom životu.
Sudjelovao je i u drugim mirovnim procesima u Africi, kada je aktivno doprinijeo normalizaciji odnosa između Eritreje i Džibutija te posredovao u rješavanju spora između Kenije i Somalije, a odigrao je ključnu ulogu i u postizanju sporazuma između vojnog režima i oporbe u Sudanu, dodaje se u obrazloženju.
Nagrada vrijedna 900.000 dolara bit će uručena 10. prosinca u Oslu.
(Agencije)