Nova studija otkriva da su isječene tropske šume iznenađujuće ekološki žive i da im je potrebna zaštita

Sječa utječe na mnoge tropske šume u svijetu, a takve se šume često smatraju degradiranim jer su izgubile vegetacijsku strukturu, biomasu i zalihe ugljika. Ali rijetke su analize o tome da li su ekološko zdravlje i funkcionalnost ovih ekosistema na sličan način degradirani.

Nova studija, koju su sproveli istraživači sa Univerziteta u Oxfordu, otkriva da su isječene prašume riznice zdrave ekološke funkcije i da ih ne treba otpisati u zamjenu za plantaže uljanih palmi.

Glavni autor, Yadvinder Malhi, profesor nauke o ekosistemima na Institutu za okolišne promjene pri Univerzitetu u Oxfordu, kaže: “Bili smo vrlo iznenađeni pojavom da više energije teče kroz posječene šume u poređenju sa starom šumom, i da energija teče kroz jednako raznolik raspon vrsta kao i u staroj šumi. Nismo očekivali da će posječena šuma biti tako ekološki živa.”

Istraživanje “Isječene tropske šume imaju pojačanu i raznoliku energiju ekosistema”, objavljeno u časopisu Nature, bavi se ovim problemom kroz perspektivu energetike ekosistema, tj. kaskadu energije od biljaka do sisara i ptica kroz hranu koju konzumiraju. Istraživački tim kombinirao je više od 36.000 mjerenja stabala, korijena i krošnji s podacima o populacijama 248 vrsta kičmenjaka na područjima od starih šuma preko sječenih šuma do plantaža uljanih palmi na Borneu.

Zanimljivo je da je studija otkrila da je ekološki protok energije kroz posječenu šumu bio 2,5 puta veći nego u staroj šumi, a da taj protok energije kolapsira na plantažama uljanih palmi. Posječena šuma podržavala je slične ili veće gustine naseljenosti gotovo svih vrsta ptica i sisara.

Autori naglašavaju da stare šume još uvijek imaju ogromnu ekološku vrijednost i visoke zalihe ugljika, te ih treba ostaviti netaknutima gdje god je to moguće. Ali ova studija dovodi u pitanje označavanje posječenih šuma kao “degradiranih” kada su toliko ekološki žive. Takvo etiketiranje može značiti da se ti isječeni šumski krajolici smatraju nižim prioritetom za zaštitu i krče se kako bi se napravio prostor za poljoprivredu kao što su plantaže uljane palme.

Studija je zahtijevala precizno prebrojavanje gotovo svih vrsta ptica i sisara na udaljenim istraživačkim lokacijama, kao i mjerenje stopa rasta drveća i njihovog lišća i korijenja.

Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA