Međunarodna koalicija klimatskih naučnika upozorava u novom radu objavljenom u časopisu BioScience da su se vitalni znakovi Zemlje pogoršali više od svega što su ljudi dosad vidjeli, do te mjere da je život na planetu ugrožen.
“Bez akcija koje bi rješavale temeljni problem čovječanstva koje od Zemlje uzima više nego što sigurno može vratiti, na putu smo potencijalnog kolapsa prirodnih i socioekonomskih sistema i svijeta s nepodnošljivom vrućinom i nedostatkom hrane i slatke vode”, poručio je postdoktorski istraživač Christopher Wolf, jedan od glavnih autora studije.
Ovaj izvještaj o klimi nazvan “Izvještaj o klimi za 2023.: Ulazak u neistraženi teritorij” navodi da je 20 od 35 planetarnih vitalnih znakova koje su autori koristili za praćenje klimatskih promjena na rekordnim ekstremima.
Autori dijele nove podatke koji pokazuju da su mnogi rekordi povezani s klimom oboreni s “ogromnim razlikama” u 2023., osobito oni koji se odnose na temperature okeana i morskog leda. Također ukazuju na izraženu kanadsku sezonu šumskih požara koja je proizvela neviđene emisije ugljičnog dioksida.
Ovaj izvještaj slijedi četiri godine nakon “Upozorenja svjetskih naučnika o klimatskoj uzbuni” koje su objavili Ripple i saradnici u časopisu BioScience i koje je potpisalo više od 15.000 naučnika iz 161 zemlje.
Među ključnim stvarima u izvještaju su:
- Subvencije za fosilna goriva – akcije vlada koje snižavaju troškove proizvodnje energije, podižu cijenu koju dobivaju proizvođači ili snižavaju cijenu koju plaćaju potrošači otprilike su se udvostručile između 2021. i 2022., sa 531 milijarde dolara na nešto više od 1 bilion dolara.
- Već ove godine šumski požari u Kanadi izbacili su više od 1 gigatona ugljičnog dioksida u atmosferu, što je više od ukupne emisije stakleničkih gasova od 0,67 gigatona u Kanadi za 2021. godinu.
- U 2023. već je bilo 38 dana s globalnim prosječnim temperaturama koje su više od 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih razina. Do ove godine takvi su dani bili rijetkost, napominju autori.
- Najviša prosječna temperatura Zemljine površine ikad zabilježena desila je se u julu prošle godine i misli se da je to bila najviša temperatura Zemljine površine koju je planet vidio u posljednjih 100.000 godina.
Autori insistiraju na tranziciji ka globalnom ekonomskom sistemu koji daje prednost ljudskoj dobrobiti i ograničava prekomjernu potrošnju i prekomjerne emisije koje uzrokuju aktivnosti najbogatijih. Konkretne preporuke uključuju postupno ukidanje subvencija za fosilna goriva, prelazak na biljnu prehranu, povećanje napora za zaštitu šuma i usvajanje međunarodnih ugovora o uklanjanju ugljena i neširenju fosilnih goriva.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA