Samo deseci jedinstvenih organizama žive u hadalnoj zoni okarakterisanoj tamom i intezivnim pritiskom. Sa svakom novom otkrivenom vrstom proširuje se slika kako je život evoluirao i kako opstaje u jednom od najekstremnijih okruženja na planeti.
U novoj studiji opisana je vrsta raka Dulcibella camanchaca koji predstavlja prvu veliku, aktivnu i grabežljivu amfipodu pronađenu na tako ekstremnim dubinama.
Vrstu su otkrili naučnici s Woods Hole Oceanographic Institution (WHOI) i Instituto Milenio de Oceanografía (IMO) sa sjedištem na Universidad de Concepción u Čileu.
Dužine gotovo 4 centimetra ovaj rak koristi specijalizirane predatorske nastavke za hvatanje manjih amfipoda u području brazde Atacama siromašnim hranom.
DNK i morfološki podaci ukazuju da ova vrsta pripada novom rodu, sugerišući da je brazda Atacama endemski hotspot.
Ovo otkriće dio je ekspedicije Integriranog sistema za promatranje dubokih oceana (IDOOS, engl. Integrated Deep-Ocean Observing System) 2023 na brodu R/V Abate Molina, koju vode naučnici iz IMO-a. Četiri jedinke Dulcibella camanchaca prikupljene su na dubini od 7902 metra pomoću vozila za slijetanje, neovisne platforme koja se koristi za prenošenje naučne opreme na dno i sa dna okeana, uključujući zamke s mamcima.
Kako tehnologija napreduje naučnici predviđaju otkrivanje više vrsta, od kojih svaka nudi uvid u evolucijske pritiske i prilagodbe jedinstvene za duboki okean. Rezultati ove studije pridonijet će širim naporima da se razumiju dubokookeanski ekosistemi i da ih se zaštiti od novih prijetnji, kao što su zagađivanje i klimatske promjene.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA