Nacionalna i univerzitetska biblioteka (NUB) Bosne i Hercegovine, kako bi obilježila 8. septembar, Međunarodni dan pismenosti, organizirala je u ponedjeljak Dan otvorenih vrata.
Na ovaj način pokušavamo da skrenemo pažnju javnosti na značaj knjige, kulture i kulturnog naslijeđa. Nudeći raznovrstan fond, od knjiga i novina do starih i rijetkih knjiga i rukopisa do bogate kolekcije stare periodike, NUBBIH svojim korisnicima nudi nepregledan uvid u pisanu baštinu Bosne i Hercegovine – izjavila je Feni rukovodilac Sektora usluživanja korisnika Adelaida Grabovica.
Potvrdila je da je od jutros u prostorijama NUB-a bio očit veliki broj zaljubljenika u knjigu, posebno aktivnih korisnika koji ovim povodom dolaze da obnove svoju članarinu.
Ova dobro opremljena biblioteka pokazala je i kroz svoje dugogodišnje postojanje da može uticati da građani postanu informiraniji odnosno pismeniji.
Također, i danas se vidjelo koliko prostor NUB-a služi da se sugrađani, pogotovo mladi okupljaju, razmjenjuju ideje i zajedno uče. Čitanje je vještina koja je važna za razvoj djece i mladih jer im pomaže da postanu odgovorni i samostalni građani koji su sposobni kritički misliti i donositi odluke. Na taj način stiču pismenost, a to im oplemenjuje um i dušu. Pismenošću mjerimo nivo kulture pojedinca u društvu, kao i šire društvene zajednice ili naroda kao cjeline – poručila je Grabovica.
Svjetski dan pismenosti obilježava se 8. septembra, nakon što ga je utemeljio UNESCO 1967. godine. Ideja o obilježavanju dana pismenosti pojavila se u septembru 1965. godine u Teheranu, na Svjetskoj konferenciji ministara obrazovanja, o temi iskorjenjivanja nepismenosti.
Prema posljednjim raspoloživim podacima Organizacije UN za obrazovanje, nauku i kulturu (UNESCO) iz 2013. godine, u svijetu je bilo 757 miliona nepismenih osoba starih 15 i više godina, od kojih je 63 odsto bilo žena.
(Agencije)