Objavljen “Priručnik za pravnu zaštitu životne sredine u BiH”

Banjalučki centar za ljudska prava je uz podršku Misije OSCE-a u BiH izdao Priručnik za pravnu zaštitu životne sredine u Bosni i Hercegovini. Autor Priručnika je Dejan Lučka.

Zašto ovaj Priručnik i o čemu se radi u njemu?

U modernom svijetu, razlika između propisanog i primjenjujućeg u oblasti zaštite životne sredine prijeti da ugrozi ne samo okolinu, nego i život u njoj. Pored postojanja popriličnog broja propisa, standarda i pravila, danas mnogi uzimaju životnu sredinu zdravo za gotovo, dok „pritisak na ograničene resurse planete Zemlje raste neviđenom brzinom”. Nekada se čak i propisi podešavaju ili tumače tako da pogoduju zagađivačima. Takvo ponašanje ljudi, organizacija, vlada različitih država i velikih korporacija zadaje planeti ogromne zadatke i udarce.

Pretpostavlja se da je tokom XX vijeka svijet povećao potrošnju fosilnih goriva dvanaest puta i koristio je 34 puta više materijalnih resursa. Procjene su da potražnja za namirnicama, hranom za životinje i vlaknima može porasti za 70% do 2050. godine. Ako se nastavi prevelika upotreba resursa trenutnom stopom iskorišćenja, trebaće nam više od dvije planete da nas održe. Situacija u BiH u tom pogledu nije izuzezak. Svakodnevno možemo svjedočiti različitim radnjama kojima se zagađuje naša okolina, od izgradnje minihidroelektrana, preko situacije sa zagađenošću vazduha ili nestajanja vode, sve do nepropisnih odlagališta opasnih materija kao što je piralen ili pak mogućeg izvlačenja ruda kojim se može teško narušiti zdrava životna sredina.

Takođe, u vezi sa pitanjima životne sredine i njene zaštite su svakako i ljudska prava. Ljudska prava se zasnivaju na ideji da ljudska bića imaju univerzalna prava nezavisno od vlasti u određenoj državi ili drugih faktora, odnosno svojstava koje pojedinac može imati, kao što su nacionalnost, rasa ili pol. Povezivanje pitanja zaštite životne sredine i ljudskih prava je bila neminovnost i iako još uvijek nije ni izbliza dovoljno dobro definisano na međunarodnom nivou, kao neka druga ljudska prava, pravo na zdravu životnu sredinu jeste osnovno ljudsko pravo, a naročito značajna potvrda i afirmacija ovog prava kao osnovnog ljudskog prava, došla je i od Savjeta za ljudska prava Organizacije Ujedinjenih nacija koji je 2021. godine usvojio rezoluciju u kojoj priznaje pravo na čistu, zdravu i održivu životnu sredinu kao ljudsko pravo koje je važno za uživanje prava čovjeka.

Dakle, iako je pravo na zdravu životnu sredinu osnovno ljudsko pravo, životna sredina je često izložena različitim opasnostima, štetama i zagađenjima, koja značajno mogu da utiču na kvalitet života ljudi i ostvarivanje prava na zdravu životnu sredinu. Zato je neophodna zaštita životne sredine, prevashodno kroz zakonska sredstva, uz korišćenje različitih pravnih instrumenata.

Ljudska prava i zdrava životna sredina su čvrsto povezana, a osim posebnih vrsta ekoloških zaštitnih mehanizama, i pravo ljudskih prava pruža mogućnost primarne zaštite građana od zloupotrebe moći od strane državnih organa, ali i nameće pozitivne obaveze državi da osigura da prava ne budu kršena ni od strane nedržavnih aktera, a ako se kršenje desi, da oni koji krše pravo budu propisno sankcionisani.

U okviru ovih pitanja, Priručnik za pravnu zaštitu životne sredine u Bosni i Hercegovini trebalo bi da posluži kao vodič svima koji se interesuju na koji način mogu da pravno zaštite životnu sredinu u BiH, bili oni aktivisti u organizacijama za ljudska prava, borci za ekološke ciljeve, članovi organizacija koje se bave različitim djelatnostima koje se dotiču životne sredine, pripadnici inicijative građana u lokalnim zajednicima, grupe koje su usmjerene na očuvanje okoliša ili pak samo zainteresovani građani.

U okviru pisanja i izrade Priručnika uložen je trud da on bude što jasniji i precizniji, kao i da pored pravne regulative, ujedno i obiluje praktičnim primjerima. Sve ovo je urađeno u nadi da će i osobe koje nemaju pravničko obrazovanje moći u njoj naći sve one osnovne elemente i smjernice koje su im potrebne za borbu za zaštitu životne sredine.

Sadržaj Priručnika i besplatno preuzimanje

Priručnik se sastoji od šest dijelova u kojima se obrađuju pravo i standardi, upravnopravna, građanskopravna, kaznenopravna i ustavnopravna zaštita životne sredine, kao i posebna institucionalna zaštita kod određenih organa i mješoviti oblici ekološke borbe.

Ovaj Priručnik se u svojoj ćiriličkoj verziji može besplatno preuzeti ovdje, dok se u svojoj latiničkoj verziji može besplatno preuzeti ovdje.

Izvor: Mreža za izgradnju mira