Ombudsmen za ljudska prava Bosne i Hercegovine Ljubinko Mitrović potvrdio je danas da su otvorili šest predmeta u vezi sa stradanjem banjalučkog mladića Davida Dragičevića, među kojima i one koji se odnose na privođenja i ponašanje policije 25. i 30.decembra, nakon okupljanja građana u centru Banje Luke.
Podsjetio je da su po službenoj dužnosti 10. maja prvi put otvorili predmet “Dragičević” te da je nedugo zatim inicirao razgovor s ocem stradalog mladića, kao i koje informacije su tražili od policije, tužilaštva i drugih institucija te naglasio da nastavljaju da prate istragu.
Kada su u pitanju dešavanja od 25. decembra 2018.godine, otvorili su, kaže, četiri nova predmeta, od toga jedan po zahtjevu Transparency internationala u BiH, jedan o učešću djece na okupljanju te po pitanju da li su ranije prijavljeni skupovi grupe “Pravda za Davida”, zatim ko je privođen od građana, zadržavan u pritvoru, kakvo je bilo ponašanje prema tim osobama, kao i o informacijama o maltretiranju novinara.
Nakon toga se, kaže, dogodio 30.decembar, te su Ombudsmeni ponovo otvorili novi predmet i zatražili od nadležnih podatke ko je tada priveden od građana i sve drugo što se dešavalo.
Podatke su, precizirao je, tražili ponovo i od policije i tužilaštva.
“Duboko smo involvirani u ovaj slučaj o kojem policija i tužilaštvo moraju da kažu šta se desilo i moraju da stave tačku na taj predmet, rekao je Mitrović novinarima u Banjoj Luci.
Potvrdio je da im se osim Davora Dragičevića, s kojim su Ombudsmeni inicirali razgovor, nije obraćao niko iz grupe “Pravda za Davida”.
Ombudsmenka Nives Jukić potvrdila da se građani BiH i dalje najviše žale da dužinu trajanja sudskih i upravnih postupaka, a njena koleginica Jasminka Džumhur je dodala da je činjenica i da su i mediji u BiH također subjekt napada te dodala da država u kojoj se krše ta i prava na slobodu okupljanja i izražavanja ima ozbiljne razloge za zabrinutost.
(FENA)