Organizacije za ljudska prava pozdravile su vijest o oslobađanju osnivača WikiLeaksa Juliana Assangea iz britanskog zatvora, no i naglasile da američki slučaj i dalje predstavlja negativan presedan za novinarstvo.
Američke vlasti 2019. su optužile Assangea po 18 točaka, tvrdeći da su on i bivša obavještajna vojna analitičarka Chelsea Manning smislili zavjeru kako bi dobivali klasificirane informacije te ih potom nezakonito objavljivali, navodeći imena povjerljivih izvora.
Assange je u britanskom zatvoru proveo zadnjih pet godina, boreći se protiv odluke o izručenju SAD-u.
Nekoliko skupina za ljudska prava, vodeće medijske organizacije i čelnici država poput Meksika, Brazila i Australije, pozvali su da se optužnica protiv Assangea povuče.
Njegova supruga Stella, prvotno i jedna od njegovih odvjetnika, izrazila je oduševljenje odlukom, no naglasila da nagodba radi njegove slobode i dalje predmet brige za novinare, posebice one koji rade na pitanjima nacionalne sigurnosti.
Alan Rusbridger, bivši direktor britanskog medija Guardian, jednog od svjetskih medija koji je surađivao s WikiLeaksom u objavi povjerljivih informacija, rekao je kako je „poprilično uznemirujuće” da se zakoni o špijunaži koriste za napad na one koji su otkrili neugodne informacije za države.
„Žao mi je što je trebalo doći do nagodbe po optužbi o špijunaži jer smatram da nitko zapravo ne misli da je to što je on radio bila špijunaža”, izjavio je za Reuters. „No on je u zatvoru dovoljno dugo, nadam se da je to kraj kažnjavanja za ono što je učinio”., dodao je.
(Hina)