25. međunarodni muzički festival Jazz Fest Sarajevo 2021 je otkazan, saopštio je Edin Zubčević, osnivač i umjetnički direktor festivala, a njegovo saopštenje prenosimo u cjelosti:
“Nakon što nam je prošle godine tadašnji kantonalni ministar kulture i sporta Kenan Alikadić (SDA) ukinuo više od 70% planiranih sredstava, novo ministarstvo kulture u vladi Edina Forte (NS) i aktuelni ministar Samir Avdić (NiP) nisu ni uzeli u razmatranje prijavu Jazz Festa Sarajevo na javni poziv ministarstva za podršku projektima iz oblasti kulture za ovu godinu, kako je vidljivo iz dokumenata objavljenih na web stranici Ministarstva 7. maja, 28. maja i 4. juna.
U slučaju da Samir Avdić (NiP) bude ministar i u narednoj godini, u vrijeme objavljivanja javnog poziva za 2022. godinu, Jazz Fest Sarajevo neće aplicirati na taj poziv, a ukoliko ni sljedeće godine ne budemo u mogućnosti napraviti festival, više nećemo ni pokušavati organizirati najstariji međunarodni muzički festival u Bosni i Hercegovini koji se u kontinuitetu realizira od 1997. godine, a 2019. je osvojio prestižnu strukovnu nagradu za odvažan program u konkurenciji svih evropskih jazz festivala, koncertnih dvorana i klubova.
Isto tako, ukoliko naredne godine budemo imali još jednu predstavu odnosno šarenu lažu zamaskiranu kao javni poziv za sufinansiranje projekata kulture, a ne relevantan i transparentan konkurs koji će dati šansu svim relevantnim projektima i relevantnim akterima na kulturnoj sceni, Jazz Fest Sarajevo ni u tom slučaju neće aplicirati na javni poziv. Kao što Jazz Fest Sarajevo ne bi aplicirao na javni poziv ove godine da je ministar kulture ostao Kenan Alikadić (SDA).
Prošle godine, 24. festival je održan samo zahvaljujući činjenici da je bio realiziran online i solidarnosti svjetskih muzeja – MoMA New York, Pergamon Berlin, Muzej Jeruzalema, Muzej ratnog djetinjstva Sarajevo i koncertne dvorane Bimhuis Amsterdam. Sukladno tome, Jazz Fest Sarajevo se solidarisao sa publikom u vrijeme pandemije i ponudio sve koncerte besplatno.
Ovo je prvi put u našoj istoriji da nam se desio ovakav slučaj, na bilo kojem nivou – do sada su nam samo ukidali sredstva, ali su barem razmatrali aplikacije i komunicirali sa Jazz Festom Sarajevo zvaničnim dokumentima. Komunikacija Ministarstva kulture i sporta KS sa Jazz Festom Sarajevo ne postoji još od vremena Kenana Alikadića, a to se nije promijenilo ni u mandatu Samira Avdića koji u maniru diletanta odlučuje o kulturnim projektima koji su se rodili u ovom gradu i u ovoj zemlji dvije decenije prije nego se formirala njegova stranka (NiP). U 25 godina vidjeli smo sve i viđeno zapamtili, a ono što je sasvim jasno je da Jazz Fest Sarajevo, kao ni bilo koji drugi projekat nezavisne kulture, nema nikakve šanse u kombinaciji sa diletantima koji donose odluke o projektima o kojima znaju skoro pa ništa.
S obzirom na opšte neznanje onih koji često odlučuju o kulturi, iluzorno je očekivati da takvi „stručnjaci“ imaju kapacitet valoriziranja kulturnih projekata, a u pravilu pokazuju i odsustvo želje i sposobnosti da bilo šta nauče. Iako smo za 25-godišnjicu, imajući u vidu sve okolnosti, planirali program najmanjeg obima u istoriji festivala, što nije baš idealan način da se obilježi 25. jubilej, nismo u mogućnosti organizirati ni takav mini festival.
Sedmog juna 2021. godine Jazz Fest Sarajevo nema niti jedan dokument, niti jednu odluku o podršci s bilo kojeg nivoa vlasti. Ono što je pouzdano jeste da festival nije podržan na kantonalnom nivou. Nama nije preostalo ništa drugo nego otkazati festival, jer nismo u mogućnosti preuzeti bilo kakvu ugovornu obavezu prema međunarodnim muzičarima, jer nemamo nikakvu osnovu za to.
U posljednje tri godine, već dva puta su političari Naroda i pravde direktno odlučivali o sudbini Jazz Festa Sarajevo i oba puta je Jazz Fest Sarajevo diskvalificiran, i oba puta u mandatu Edina Forte (NS). Prvi put u Turističkoj zajednici Kantona Sarajevo 2019. godine kada je na čelu ove institucije bio Nermin Muzur (NiP) i drugi put ove godine u Kantonalnom ministarstvu kulture i sporta za mandata Samira Avdića (NiP).
Za prvi slučaj smo Ministarstvu privrede KS, Vladi Kantona Sarajevo i Uredu za borbu protiv korupcije podnijeli prijavu o evidentnim zloupotrebama, sa dokazima o falsificiranju Odluke o dodjeli sredstava. Dvije godine kasnije – ništa se nije desilo. U drugom slučaju, Ministarstvo kulture na čelu sa Avdićem podržalo je i projekte koji su suprotni kriterijima javnog poziva ali i projekte koji su podneseni nakon roka predviđenog javnim pozivom.
U narednom periodu konsultirat ćemo se sa domaćim i stranim pravnim stručnjacima o mogućnostima podnošenja tužbe protiv Kantonalnog ministarstva kulture i sporta i ministra Samira Avdića, odnosno Vlade Kantona Sarajevo”, navedeno je u saopštenju objavljenom na web stranici Jazz Festivala.
O odluci organizatora da otkaže 25. Jazz Fest oglasio se i Jasminko Halilović, osnivač i direktor Muzeja ratnog djetinjstva:
“Odluka organizatora da otkaže 25. Jazz Fest Sarajevo, u godini kad su trebali slaviti 25 godina uspješnog rada, i u terminu kada smo mogli slaviti povratak normalnom životu nakon pandemije – a što je Jazz Fest simbolizirao i prije 25 godina – posljednji je poziv i vapaj za potpuni restart kulturne politike u pokušaju da se spasi kakva takva kulturna scena i produkcija u Sarajevu i BiH. Zbog ove odluke sam tužan, ali nisam iznenađen i razumijem je.
Prošle godine je Jazz Fest pokušao uniziti i zatvoriti “SDA – trenirao sam pored Muzeja” ministar, jer su su Jazz Fest i Muzej ratnog djetinjstva bili na SDA spisku za odstrel i zatvaranje u pandemiji, kao gotovo jedine preostale ozbiljne nezavisne kulturne institucije u Sarajevu. Sada već tradicionalno se tom pokušaju pridružilo Federalno ministarstvo kulture na koje više, ako niste stranačko ili vjersko ili nacionalno kulturno društvo, ne trebate računati ni da postoji. Jazz Fest je održan i prošle godine, online, a sjajni umjetnici izveli su koncerte u muzejima širom svijeta, uključujući i MRD.
Nedavno su objavljeni rezultati javnog poziva Ministarstva kulture i sporta KS, i prva stvar koju sam uočio brzim pregledom je bila da nema Jazz Festa. Kasnije mi je objašnjeno da je došlo “do proceduralne greške”. Bez da ulazim u to je li do proceduralne greške došlo slučajno baš kod Jazz Festa, ili ga je neko diskriminisao, to je samo dokaz da je potreban potpuni restart. Kako može doći do proceduralne greške kad je u pitanju jedan od simbola grada?
Kako je moguće da programi/organizacije poput Jazz Festa (pa i Muzej ratnog djetinjstva, pa i SFF, pa i državne institucije kulture) uopće moraju aplicirati na javni poziv, isti javni poziv na koji aplicira svako ko se ove godine sjetio baviti kulturom? Neka me ne shvati niko pogrešno, sjajno je kad se neko odluči baviti kulturom, i treba dobiti podršku. Ali kako da ista pitanja, isti formular, i ista procedura bude za one koji rade 100 godina, 25 godina ili 10 godina, i za one koji tek treba da počnu raditi? Ista procedura i pitanja za one koji osvajaju međunarodne nagrade zbog kvaliteta svog rada i za one koji imaju lijepu ideju? Ista procedura za one koji love Oscara i one koji treba da kupe kameru. Kako da svake godine, 25 godina zaredom, Jazz Fest popunjava iste formulare na kojima vas između ostaloga pitaju da “obrazložite svoj značaj”. Ionako malo novca koji imamo za kulturu, a koji je u pandemiji sudeći po rezultatima ovog javnog poziva više nego prepolovljen (o čemu također niko ne istražuje i ne govori jer nikog ne zanima), mora biti raspodijeljeno maksimalno transparentno i odgovorno.
Sam javni poziv kojim se dodjeljuju sredstva u kulturi je svojim dizajnom glup. Ne pravi posao, ali zato umara i ponižava svakog ozbiljnijeg kulturnog radnika. Država mora biti partner kulturi, mora razgovarati s vodećim organizacijama da nađe način kako da strateški podrži njihov razvoj. Kad sam to rekao jednom ministru kulture, on kaže “ima svašta i među kulturnim radnicima”. To ne smije biti izgovor. Govorio sam prije, kažem i sad: objavite to svašta, objavite sve aplikacije, komisiju, bodovanje, objavite sve izvještaje, pa neka se zna ko je za šta i kako trošio.
Muzej ratnog djetinjstva jedinu je ozbiljnu podršku ikad od bilo kojeg nivoa vlasti dobio upravo od KS 2019. i evo sad opet 2021, u mandatu Fortine vlade. To ne znači da su tadašnji i današnji ministar i ministarstvo imali ozbiljnu kulturnu politiku ili ozbiljan plan kako da promijene stvari nabolje. Sjeo sam ove godine nakon čitanja javnog poziva i napisao Ministarstvu kulture KS dopis na 7 stranica zašto je poziv loš i glup i ponudio pomoć da se isti redizajnira i bolje pripremi. Izdvojio sam to vrijeme u nadi da možemo raditi zajedno i bolje u korist svih. Odgovor nisam dobio nikad. Nadam se da će Jazz Fest preživjeti i ovo i da mu slijedi još boljih 25 godina. Nadam se da će preživjeti i kultura u ovom gradu. ”
https://www.facebook.com/Halilovic/posts/10165275176105461
(AbrašMEDIA)