Australijski naučnici kažu da je utvrđeno da otrov pčela uništava agresivne ćelije raka dojke u laboratorijskom okruženju.
Otrov – i spoj u njemu nazvan melitin – korišten je protiv dvije vrste karcinoma koje je teško liječiti: trostruko negativne (TNBC) i obogaćene HER2.
Otkriće je opisano kao “uzbudljivo”, ali naučnici upozoravaju da su potrebna dodatna ispitivanja.
Rak dojke najčešće pogađa žene širom svijeta.
Iako postoje hiljade hemijskih spojeva koji se u laboratorijskim uslovima mogu boriti protiv ćelija karcinoma, naučnici kažu da ih je malo koji se mogu proizvesti kao tretman za ljude.
Ranije je utvrđeno da pčelinji otrov ima antikancerogena svojstva za druge vrste karcinoma, poput melanoma.
Studija Instituta za medicinska istraživanja Harry Perkins iz zapadne Australije objavljena je u časopisu Nature Precision Oncology.
Šta su istraživači pronašli?
Testiran je otrov iz preko 300 medonosnih pčela i bumbara.
Utvrđeno je da su ekstrakti medonosnih pčela “izuzetno moćni”, rekla je Ciara Duffy, 25-godišnja doktorica nauka koja je vodila studiju.
Utvrđeno je da jedna koncentracija otrova ubija ćelije raka u roku od sat vremena, uz minimalnu štetu na ostalim ćelijama, ali toksičnost se povećala za druge nivoe doziranja.
Istraživači su, takođe, otkrili da je melitinsko jedinjenje samo po sebi efikasno u “gašenju” ili u ometanju rasta ćelija karcinoma.
Iako se melitin prirodno nalazi u otrovu pčela, on se takođe može sintetički proizvesti.
Tradicionalno, trostruko negativni rak dojke – jedan od najagresivnijih tipova – liječio se operacijama, radioterapijom i hemoterapijom. Na njega otpada 10-15% karcinoma dojke.
Može li se koristiti u budućnosti?
U srijedu je glavni naučnik Instituta za medicinska istraživanja Harry Perkins opisao istraživanje kao “nevjerovatno uzbudljivo”.
“Značajno je da ova studija pokazuje kako melitin ometa signalne puteve unutar ćelija karcinoma dojke, kako bi smanjio replikaciju ćelija”, rekao je prof. Peter Klinken.
“Pruža još jedan divan primjer gdje se spojevi u prirodi mogu koristiti za liječenje ljudskih bolesti.”
Ali, istraživači upozoravaju da je potrebno više rada kako bi se utvrdilo može li otrov stvarno djelovati na ljestvici kao lijek protiv raka.
I drugi istraživači raka se slažu. “Veoma je rano govoriti o tome”, izjavio je izvanredni profesor Alex Swarbrick sa Garvan instituta za medicinska istraživanja u Sydneyu.
“Mnoga jedinjenja mogu ubiti ćeliju raka dojke u posudi ili mišu. Ali, dug je put od tih otkrića do nečega što može promijeniti kliničku praksu”, rekao je za BBC.
(AbrašMEDIA)