Na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu otvoren je prvi u Bosni i Hercegovini Centar za podršku poduzetnicama.
Otvorenje je najznačajniji u seriji događaja koji se ovih dana realiziraju na tom fakultetu u projektu “Women in Business”, finansiranom novcem IPA Dunavskog transnacionalnog programa. Glavni cilj tog projekta je ohrabriti mlade žene dunavske regije koje imaju ideju ili žele postati poduzetnice da pokrenu vlastiti biznis i ostvare tržišni uspjeh.
Tokom otvorenja Centra, istovremeno je ozvaničen početak mjesečne kampanje “Žene su iste kao muškarci, samo manje vrijedne” čiji inicijatori žele ukazati na to da su u današnjem društvu prepunom stereotipa, muškarci u centru ekonomskih zbivanja i daleko manje od žena opterećeni nevidljivim i neplaćenim poslovima poput svakodnevne brige o djeci, bolesnim i starijim članovima porodice.
Cilj kampanje je ukazati ne samo na društvene stereotipe koji nerijetko ulogu žena svode na ‘tradicionalnu’ već i i na problem nedovoljnog učešća žena na tržištu rada zbog prepreka što su vrlo često rezultat tih stereotipa.
Dekanesa Ekonomskog fakulteta u Sarajevu Jasmina Selimović rekla je da se ponosi što je pod krovom te obrazovne ustanove otvoren Centar za podršku poduzenicama s ciljem da razvije edukativne programe koji će ženama omogućiti da razviju održivi biznis.
Voditeljica projekta “Women in Business” Melika Husić Mehmedović podsjeća da je Ekonomski fakultet dio Konzorcija 14 partnera iz devet zemalja dunavskog regiona koji se bavi temom poduzetništva među mladim ženama. Jedna od aktivnosti je otvorenje Centra u Bosni i Hercegovini, a uslijedit će otvaranje još tri u dunavskoj regiji, najavila je.
Buduće mlade poduzetnice će dobiti priliku da stiču nova znanja, savjete i dodatnu edukaciju u namjeri da pokrenu i održe biznis, najavila je voditeljica projekta koji je još u toku. Naredna faza će biti dodatno opremanje novootvorenog centra potrebnim sadržajima, a treća – početak pružanja usluga.
Idejni tvorac kampanje “Žene su iste kao muškarci, samo manje vrijedne” je Projekat zapošljavanja mladih (YEP) koji se realizira uz podršku Švicarske agencije za razvoj i saradnju te u suradnji s Agencijom za ravnopravnost spolova u BiH.
Ranko Markuš iz projekta YEP je izjavio da kampanja želi ukazati na više činjenica, a jedna je da od pola žena u aktivnoj radnoj snazi, radi samo trećina te da su čak i zaposlene žene na menadžerskim pozicijama manje plaćene od muškaraca.
Te i druge negativne pojave su uočene u manjim sredinama Bosne i Hercegovine i nisu trend u većim gradovima kao što su Sarajevo, Banja Luka, Mostar, napomenuo je Markuš.
(FENA)