U Australiji je otvoren zoološki vrt “budućnosti” u kojem posjetioci mogu da pomaze žirafu ili lava, čak i dinosaurusa. Međutim, sve te životinje zapravo u zoo vrtu ne postoje.
Ljubitelji serije Zvjezdane staze vjerovatno se sjećaju „holodeka“, prostora u svemirskim brodovima gdje je posada svemirskog broda Enterprajz odlazila da se zabavi i doživi avanture u kompjuterski generisanom virtuelnom 3D svijetu. Nešto vrlo slično, ali još ne tako sofisticirano, sada je stvoreno u australijskom gradu Brizbejnu.
Riječ je o futurističkom zoološkom vrtu, koji je početkom godine otvorila kompanija Akiom Holographics.
U stvari, to nije pravi zoološki vrt sa životinjama u kavezima ili ograđenim prostorima, već je to zapravo zabavni park koji koristi tehnologiju koja nije korištena nigdje drugdje, prenosi britanski Bi-Bi-Si.
Zamislite kako kit od 10 metara pliva pored vas i vi ga možete maziti bez brige, ili stado nosoroga da se kupi oko vas, a ako ne pobjegnete od njih na vreme, oni bukvalno prođu kroz vas – kao duhovi.
Naime, sve životinje koje se mogu vidjeti u ovom zoološkom vrtu su hologrami – trodimenzionalne pokretne slike nastale uz pomoć laserske svjetlosti.
“Životinje uđu u prostoriju, prošetaju kroz nju, možete ih maziti, baš kao u filmovima. Pružate ruku i potapšate lava koji je naišao”, rekao je Brus Del, izvršni direktor Aksioma, za BBC.
“Mnogo je smijeha, mnogo vikanja… ali kada kit od 10 stopa propliva, iz nekog razloga, svi utihnu. Kao iz neke vrste strahopoštovanja prema ovom veličanstvenom stvorenju.”
Devedesetominutna predstava zasnovana je na novoj tehnologiji „dubinskog“ holograma, koja oživljava holograme i stvara jedinstveno virtuelno iskustvo. Pored vizuelnih senzacija, tehnologija omogućava posjetiocima da osjete miris cvijeća i drveća koji se pojavljuju na hologramima.
Ali Aksiom se tu nije zaustavio. Brus Del je rekao da ima ugovore sa vazduhoplovnim gigantom Erbasom i američkom korporacijom Honeivell i gradi hologramski akvarijum za luksuzni hotel u vlasništvu Bila Gejtsa na Maldivima.
Do sada je najveća prepreka u stvaranju holografske virtuelne stvarnosti bila visoka cijena. Hologrami zahtijevaju mnogo računarske snage. „Svi očekuju hologramsku revoluciju“, rekao je Del.
“Ovo je nešto što vidimo u naučnoj fantastici i moglo je da bude davno. Ali hologrami su uvek bili veoma skupi. Osjećali smo da nešto mora da se uradi.”
Tako je njegova kompanija razvila algoritme koji omogućavaju korištenje samo jednog umjesto deset računara za kreiranje pokretnog holograma. Holodek iz Zvjezdanih staza možda ipak nije tako daleko.
(Agencije)