Zemaljski muzej BiH i Muzej Louvre ozvaničili su danas u Sarajevu suradnju u okviru koje će Louvre pružiti ekspertizu u oblasti upravljanja inventarom, očuvanja i zaštite depoa te razvoja vlastitih resursa.
Članica Savjeta u muzeju Louvre Sophie Kammerer kazala je na pres- konferenciji u Botaničkom vrtu Zemaljskog muzeja BiH da će se prvenstveno raditi na utvrđivanju metodologije, a iskoristit će iskustvo što su ga stekli radeći na dvije hiljade muzeja u Francuskoj.
Precizira da će se njihova suradnja realizirati u objedinjavanju restauracije i konzervacije koja se već radi u Zemaljskom muzeju BiH, ali zasebno po sektorima, kao i u formiranju jedinstvene baze podataka na čemu Zemaljski muzej BiH također već radi. Iskustva iz Louvra vjeruje da će im pomoći u tome.
“Kad sve te podatke objedinimo, bolje ćemo moći promisliti o daljnoj viziji tog muzeja”, kazala je. Naglasila je da će utiske i planove prenijeti menadžmentu Louvra, a suradnja bi mogla početi narednih mjeseci ili najkasnije početkom naredne godine.
Kammerer i njene kolege koji, uz podršku francuske ambasade i UNESCO-a borave u Sarajevu, zadivljeni su rezultatima što ih Zemaljski muzej BiH postiže s malo novca, a istaknula je energiju, entuzijazam i predanost radu menadžmenta i osoblja da bi tu instituciju kulture doveli na nivo međunarodnih standarda.
Ambasador Francuske u BiH Guillaume Rousson istaknuo je potencijale oba muzeja, kao i veličanstvene arhitektonske okvire u kojima se nalaze i u kojima čuvaju (i publici nude) bogate zbirke istinskog kulturnog naslijeđa. Zadovoljan je zbog suradnje Louvra i Zemaljskom muzeja BiH i naglašava da će ih francuska ambasada u tome i dalje podržavati.
I direktor Zemaljskog muzeja BiH Mirsad Sijarić zadovoljan je zbog suradnje, a susret sa članovima delegacije Louvra okarakterizirao je i kao priliku da potvrde mišljenja i drugih stručnjaka da je, usprkos okolnostima u kojima rade, stanje zbirki u Zemaljskom muzeja BiH u dobrom stanju. Nastoje ga, kaže, dodatno poboljšati zbog čega je suradnja sa stručnjacima iz Louvra posebno važna.
Francuska ambasada je, osim ove značajne saradnje, angažirana i na projektu podrške Zemaljskom muzeju BiH – “Hagada, bliža vama”. Taj projekt podrazumijeva obnovu sobe u kojoj se čuva Sarajevska hagada, obnovu sigurnosnih sistema kao i novi način prezentacije koji će posjetiocima omogućiti bliži i intimniji pristup tom vrijednom rukopisu.
Muzej Louvre lociran u Parizu jedan je od najvećih i najpoznatijih muzeja na svijetu, a ima raznovrsnu suradnju s više od 70 država. Godišnji budžet im je 280 miliona eura, od čega pedeset posto osigurava država.
(FENA)