Neutrino s procijenjenom energijom od oko 220 PeV (220 x 1015 elektron volti ili 220 miliona milijardi elektron volti), detektovan je 13. februara 2023. detektorom ARCA od Cubic Kilometre Neutrino Telescope (KM3NeT) u dubokom moru.
Ovaj događaj, nazvan KM3-230213A, najenergičniji je neutrino ikada zabilježen i pruža prvi dokaz da neutrini tako visokih energija nastaju u svemiru.
Nakon dugog i pedantnog rada na analizi i tumačenju eksperimentalnih podataka, 12. februara 2025. međunarodna naučna saradnja KM3NeT izvještava o detaljima ovog nevjerojatnog otkrića u članku objavljenom u časopisu Nature.
Iako su neutrini druga najzastupljenija čestica u svemiru nakon fotona, zbog njihove slabe interakcije s materijom vrlo ih je teško oktriti, i za to su potrebni ogromni detektori.
Neutrinski teleskop KM3NeT, trenutno u izgradnji, ogromna je dubokomorska infrastruktura raspoređena na dva detektora ARCA i ORCA.
U svojoj finalnoj konfiguraciji, KM3NeT će zauzimati prostor veći od jednog kubičnog kilometra.
KM3NeT koristi morsku vodu kao medij interakcije za neutrine. Njegovi visokotehnološki optički moduli detektuju Čerenkovljevo svjetlo, plavičasti sjaj koji se stvara kada se kroz vodu šire ultrarelativističke čestice proizvedene u interakcijama neutrina.
“Za određivanje smjera i energije ovog neutrina bila je potrebna precizna kalibracija teleskopa i sofisticirani algoritmi za rekonstrukciju puta. Nadalje, ova izvanredna detekcija postignuta je sa samo jednom desetinom konačne konfiguracije detektora, pokazujući veliki potencijal našeg eksperimenta za proučavanje neutrina i za astronomiju neutrina”, rekao je Aart Heijboer, istraživač na Nikhef Nacionalnom institutu za subatomsku fiziku u Nizozemskoj.
Izvor: ScienceDaily
Prevod: AbrašMEDIA